Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Rosetta’dan kötü haber
Rosetta’dan kötü haber

Rosetta’dan kötü haber

ESA’nın büyük umutlarla uzaya fırlattığı uzay aracı Rosetta, yaşanan teknik bir arıza nedeniyle kumanda merkeziyle olan bağlantısını kaybetti.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 10 yıl önce uzaya gönderilen ve geçtiğimiz aylarda 2.5 yıllık uykusundan uyandırılarak 67P/Churyumov-Gerasimenko isimli kuyruklu yıldızını gözlemlemeye başlayan Rosetta’nın kumanda merkeziyle bağlantısının son bulduğu açıklandı.

Cumartesi günü daha detaylı bir inceleme için göktaşına yaklaşan uzay aracı, manevra sırasında göktaşından gelen gaz tozun etkisiyle teknik bir arıza yaşadı. Kuyruklu yıldızdan kopan parçalar yüzünden meydana gelen arızanın ardından uzay aracıyla yaklaşık 24 saat bağlantı kuramayan ESA yetkilileri, sorunun giderildiğini ve araçla kumanda merkezi arasındaki kopukluğun giderildiği bilgisini paylaştı.

ntv’de yer alan habere göre kasım ayında kuyruklu yıldıza indirilen Philae modülü, pili bittiğinden uyku moduna geçmişti.Rosetta uzay aracı ise 250 – 100 kilometre arasında değişen mesafelerden kuyruklu yıldızı takip etmeye devam ediyor. Rosetta’nın şu anda Dünya’dan uzaklığı yaklaşık 500 milyon kilometreyi buluyor.

Etiketler: