Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Saatlik araç kiralayacak
Saatlik araç kiralayacak

Saatlik araç kiralayacak

Araç paylaşım markası Zipcar, Otokoç Otomotiv işbirliği ile Türkiye’de faaliyete başladı. ABD’de 2000 yılında kurulan ve öncüsü olduğu saatlik araç kiralama sistemiyle uzun yıllardır lider marka olan Zipcar, son 7 ay içinde Avrupa’daki üçüncü lansmanını İstanbul’da gerçekleştirmiş oldu. İstanbullulara yaşadıkları, çalıştıkları ve seyahat etmek istedikleri bölgelere yakın araçları üyelik sistemiyle sunan Zipcar, faaliyet gösterdiği şehirlerde her bir kiralanan araç karşılığında 17 özel aracın trafikten çekilmesini sağlıyor. Zipcar öncelikle İstanbul’da şehrin merkez noktaları ve üniversite kampüsleri olmak üzere 20 lokasyonda 50 araçla kullanılmaya başlayacak.

1 SAATEN 47 AYA KADAR KİRALAMA

Düzenlenen toplantıda konuşan Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, Zipcar’ın dünyadaki ilk lisansiyesi olma gururunu yaşadıklarını belirterek, 1 saatten 47 aya kadar araç kiralama hizmeti sunduklarını söyledi. Araç paylaşım alanında 2012’de 2 milyon üyenin olduğunu kaydeden Özdemir, “Bu rakam 2020’de 12 milyona çıkacak. Altı kat büyüyecek. Avis Budget Group dünyanın lider araç paylaşım markası Zipcar’ı satın alarak araç kiralamadaki hizmet ağını genişletti. Otokoç Otomotiv olarak Avis Budget Group ile sürdürdüğümüz 41 yılı aşkın başarılı ortaklığımızın yeni ve güçlü bir teyid konumunda Zipcar markasının ilk lisansiye ülkesi olduk. Bu sayede Otokoç Otomotiv olarak araç kiralamanın tüm halkalarını tamamlıyoruz. Bugün İstanbul’da 20 noktasıyla hizmete başlayan Zipcar’ı sene sonuna kadar 200 araçla 50 noktaya ulaştırmayı hedefliyoruz. 5 yıl sonunda ise 400 araçla 150 noktaya ulaşarak araç paylaşım sektörünün Türkiye’de büyümesine katkıda bulunacağız” dedi.

ALTERNATİF SUNUYORUZ

Zipcar Uluslararası Operasyonlar Başkanı Massimo Marsili de yaptığı konuşmada, Zipcar’ın 10 bin aracıyla 900 bin üyesi olduğunu belirterek, “Faaliyet gösterdiğimiz diğer pek çok büyük şehir gibi İstanbul da ulaşım altyapısı ve trafik sıkışıklığının çevresel etkileri konusunda artan ölçüde baskı altında. Bu girişimle İstanbullulara alternatif bir ulaşım çözümü sunuyor olmaktan ve şehir trafiğini azaltma yönündeki çalışmalara bir katkı vermekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

SAATİ 13 TL’DEN BAŞLIYOR

Her bir paylaşılan Zipcar aracının trafikten 17 aracı çektiğini belirten Otokoç Araç Kiralama Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, “Bu istatistik çevre kirliliğinin ve trafik sıkışıklığının azaltılması yolunda önemli bir gelişim olacağına ve Türkiye özelinde ailelerin birden fazla araç sahibi olma ihtiyacının daha kolay çözüme kavuşacağına inanıyorum” dedi. Zipcar’a kişilerin internet üzerinden hızlıca üye olabileceğini ve herhangi bir prosedüre gerek duymadan araçlarını kullanmaya başlayabileceğini kaydeden Ekici, “Zipcar, taksi ücretinden daha uygun, ayda 10 TL’ye yılda ise 75 TL’ye üye olunabiliyor. Bu yıl 5000, 5 yılda ise 30 bin üye hedefliyoruz. 2 milyon TL pazarlama yapacağız. Zipcar’ın saatlik ücreti 13 TL’den başlıyor. Araçlarda 30 kilometre gidecek yakıt bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: