Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Uzayda daha uzağa
Uzayda daha uzağa

Uzayda daha uzağa

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başta Mars ve asteroitlere olmak üzere uzayın daha da derinlerine astronot taşıyabilmek için 10 yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Orion uzay aracı ilk görevine çıkmaya hazır. Son kontrollerin ardından uzaya çıkmak için onay alan Orion 4 Aralık’ta Florida’daki Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatılacak. Keşif Uçuş Testi-1 (EFT) adı verilen bu ilk yolculuğuna mürettebatsız çıkacak olan Orion, Delta IV Heavy roketiyle ateşlenecek.

United Launch Alliance tarafından üretilen Delta IV Heavy, yaklaşık 22. 5 tonluk Orion kapsülünü uzaya gönderebilecek en güçlü roket unvanına sahip.

Orion’un başarısı, 1972’de sona eren 17 Apollo görevinden beri insanlığın ilk kez Ay ve ötesine gitmesi için öncü niteliği taşıyabilir. 4.5 saat sürmesi tahmin edilen görevde Dünya’nın yörüngesinde iki tur atacak olan Orion, 400 km uz olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) 15 katı fazla bir uzaklığa ulaşabilecek. Görevin sonunda saatte 35 bin kilometreyi aşan hızla atmosfere girip 2200 derece ısıya maruz kalacak Orion, son aşamada da paraşütle Pasifik Okyanusu’na inecek.

Uzay domatesi bunlar

Bu arada Norveç’teki bir grup bilim insanı ise uzayda tarımcılık yapmanın yollarını arıyor. 10 yıl süreli ve AB destekli Time Scale (Zaman Ölçeği) adlı proje, öncelikle domates, lahana ve soya fasulyesi yetiştirmeyi öngörüyor.

AJT/ DAILY MEAL

Etiketler: