Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Çevre » Hasankeyf’te devlet zoruyla tahliye zamanı
Hasankeyf’te devlet zoruyla tahliye zamanı

Hasankeyf’te devlet zoruyla tahliye zamanı

Hasankeyf’i sular altında bırakan proje kapsamında evlerinden sürülecek vatandaşların 30 gün içerisinde konutlarını boşaltması kararı alındı.

 

Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak olan tartışmalı projede son adım zorla tahliye kararı olurken, yeni Hasankeyf’te vatandaşları borçlandırılarak satılacak TOKİ konutlarından en ucuzunun fiyatı da arsa bedeli hariç 54 bin lira olarak belirlendi. Ilısu Barajı ve Hes projesinden etkilenen ailelerin yeni Hasankeyf yerleşim alanına nakline ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı dün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Buna göre, Hasankeyf’ten sürülecek aileler, yeni Hasankeyf’teki konutların tesliminden itibaren en geç 30 gün içinde mevcut konutlarını boşaltarak yeni konutlarına taşınmak zorunda olacak ve bu sürede yerlerini terk etmeyen ailelerin konutları Batman Valiliğince 15 gün içinde boşaltılacak. Hak sahibi olabilmek için aile olmak gerek BBakanlar Kurulu’nun kararında, yeni Hasankeyf’teki hak sahipliği için şu kriter ve takvim öngörüldü:

 

 

Öncelikle Hak sahibi olabilmek için aile vasfına haiz olmak gerekecek. Hak sahipleri, tespit için 30 gün içerisinde müracatta bulunması gerekiyor.

 

Kamulaştırma sahasında taşınmazı bulunan ailelerin, devlet eliyle iskan edilebilmeleri için bin lira peşinat bedelini DSİ’nin hesabına yatırılması zorunlu olacak.

 

Eski yerleşim yerlerinde yaşayanların geçim imkanlarını kayıp edip etmediklerine bakılmayacak, ancak kamuda memur sözleşmeli ve sürekli işçi kadrolarında görev yapanlardan (Hasankeyf ilçe nüfusuna iskan kanunun 8.maddesinin yürürlüğünden önce kayıtlı olanlar hariç) taşınmazı olmayanlar hak sahibi olamayacak

 

1 nisan 2013’ten geriye dönük en az üç yıldan beri Hasankeyf ilçe merkezinde ikamet ettiğini belgeleyen ve Bin lirayı DSİ hesabına yatıran aileler, kamulaştırılacak taşınmazları olmasa bile hak sahibi kabul edilecek.

 

Vatandaşlar, konut veya işyerinin tesliminden itibaren takip eden 60.ayda ilk taksiti alınmak üzere, 15 yılda ve 15 eşit taksitle faizsiz olarak hak sahibi aileler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca borçlandırılacak. Ayrıca konutlar, işyerleri ve arsaların katma değer vergisi masrafları hak sahibi vatandaşlarca karşılanacak.

 

ADNAN KESKİN

Etiketler: