Çarşamba , 13 Mayıs 2015
Anasayfa » Çevre » İklim için, ben de varım
İklim için, ben de varım

İklim için, ben de varım

İklim değişikliği, gezegenin şimdiye kadar ki en büyük ortak sorunu diyen, aralarında birçok ünlü ismin de bulunduğu 2 bine yakın kişinin başlattığı “İklim İçin, Ben De Varım!” kampanyası dün Tatavla Sahne’de gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Bilim insanlarına göre eğer acilen harekete geçilmezse, dünya iklim değişikliğinde geri dönülemez bir noktaya ulaşacak. Türkiye’de de iklim değişikliği etkisi, kuraklık, aşırı yağışlar, hortumlar olarak hissedilmeye başladı. Basın toplantısında, Aralık 2015’te Paris’te toplanacak olan BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında çıkacak anlaşmanın önümüzdeki dönem dünyanın kaderini belirleyeceğinin altı çizildi.

EN BÜYÜK DEĞİŞİM HAREKETİ

Açık Radyo’nun kurucusu ve Yayın Yönetmeni Ömer Madra, açılış konuşmasında şöyle dedi: “İnsanlık macerasında belirleyici bir noktadayız. Tarihteki en büyük değişim hareketinin bir parçası olarak bizler, Türkiye’de de görülmüş en büyük iklim eylemlerini oluşturmak, herşeyi değiştirmek için harekete geçtik. Bütün dünyada ortalığı kasıp kavurmaya başlayan bu müthiş “Adı Olmayan Hareket”in ön safında yer almak istedik. İlk aşamada, kadim Yunan demokrasisinden esinlenerek “Yüzler Meclisi” oluşturmak üzere imza topladık. Toplum içinden de ilk ağızda 20 kesim belirledik ve her birinden 100’er imza toplamaya giriştik. 1.500’ü aşkın imza var elimizde.”

TEMSİLCİLER PAYLAŞTI

Kampanyayı başlatanlar adına Yırca Köyü’nden Firdevs Ünlü ve Hamide Akın, Hasankeyf’ten Ercan Arıboğa, sanatçıları temsilen tiyatrocu Tilbe Saran, doktorları temsilen Dr. Ali Özyurt, çiftçileri temsilen Sultan Ersöz, LGBTİ hareketini temsilen Yıldız Tar sahnede neden “İklim İçin, Ben De Varım!” dediklerini paylaştılar. Toplantıda herkesin harekete geçmesi gerektiğine değinildi ve son olarak kampanyanın iletişim araçlarından birisi olacak olan iklimicin.org sayfasındaki manifestonun imzalanması için çağrı yapıldı.

KAMPANYANIN İLK İMZACILARI

Ahmet İnsel, Cengiz Aktar, Bülent Somay, Mert Fırat, Haluk Bilginer, Fikret Adaman, Can Dündar, Tilbe Saran, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Harun Tekin, Emin Çapa, Fuat Keyman, Şahin Alpay, Yeşim Ustaoğlu, Hakan Bıçakçı, Gündüz Vassaf, Ümit Kıvanç, Ayfer Tunç

 

ERGÜL TOSUN

Etiketler: