Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » 11 Eylül’de getirilen özgürlük kısıtlaması gevşiyor… ABD’de telefon konuşması kayda alınmayacak
11 Eylül’de getirilen özgürlük kısıtlaması gevşiyor… ABD’de telefon konuşması kayda alınmayacak

11 Eylül’de getirilen özgürlük kısıtlaması gevşiyor… ABD’de telefon konuşması kayda alınmayacak

ABD Kongresi tartışmaların ardından Başkan Barack Obama’nın söz verdiği istihbarat reformuna onay verdi. İstihbarat servisleri artık vatandaşların telefon bağlantısı verilerini kayıt alına alamayacak.

Senato daha önce üzerinde uzlaşamadığı, Temsilciler Meclisi’nde onaylanan “USA Freedom Act” adlı yasa tasarısını onayladı. Oylamada 100 senatörden 67’si yasaya ‘evet’ oyu verdi. Yasa üzerinde uzun süre çalışmalar yürüten Demokrat Senatör Patrick Leahy, istihbarat servislerine vatandaşları gözetleme yetkisi tanıyan yasa üzerinde yıllardan bu yana ilk kez bu kadar değişiklik yapıldığını söyledi. Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell ise bu yasayı ‘geri adım’ şeklinde nitelendirdi. McConnell, ‘Bu yasa günümüzdeki tehditlere tepki gösterme kapasitemizi azaltacak’ dedi.

“USA Freedom Act” adlı yasa Amerikan vatandaşlarının istihbarat servisi NSA tarafından izlenmesini sınırlandırmayı öngörüyor. Yasa, NSA’in telefon bağlantısı verilerini kayıt altına almasını engelliyor ve bunu özel telefon şirketlerine devrediyor. NSA’in ayrıca verilere ulaşmak için her bir durumda özel Dış İstihbarat Teftiş Mahkemesi’nden (Foreign Intelligence Surveillance Court) izin alması gerekiyor.

NSA’in izleme faaliyetlerinin dayandığı önlemler 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında terörizmle mücadele kapsamında istihbarat servislerine geniş yetkiler tanıyan “Patriot Act” adlı yasa ile kabul edilmişti. Yeni yasa 1 Haziran’da geçerlilik süresi dolan “Patriot Act” yerine düşünülmüştü.

Deutsche Welle Türkçe

Etiketler: