Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Yanan feribottaki tüm yolcular tahliye edildi
Yanan feribottaki tüm yolcular tahliye edildi

Yanan feribottaki tüm yolcular tahliye edildi

İtalyan Sahil Güvenlik kaynakları, Yunanistan’dan İtalya’ya 422 yolcu 56 mürettebatıyla sefer yaptığı sırada dün yanmaya başlayan İtalyan Norman Atlantic adlı arabalı feribotta mahsur kalan tüm yolcuların kurtarıldığını açıkladı. Yolcular arasında 53 Türk bulunuyordu. 34 saatte tamamlanan tahliye sırasında 5 kişi öldü.

İtalyan Sahil Güvenliği Twitter’dan saat 14.30 civarında yaptığı açıklamada feribottaki tüm yolcu ve mürettebatın kurtarıldığını bildirdi. İtalyan helikopterleri gece boyunca kurtarma çalışmalarını sürdürdü. Sabah saatlerinde kurtarma çalışmalarına üç Yunan helikopteri de katıldı. Atina’ya ulaşan son haberlere göre, yangının kısmen kontrol altına alındığı feribotun İtalya sahillerine çekilmesi çabaları sonuç vermedi. İtalyan bir çekici gemisinin “Norman Atlantik”i üç kez römork teşebbüsü kötü hava şartları yüzünden halatlar koptuğu için başarısız oldu.

 ‘FARE GİBİ KISTIRILDIK’

Güvertede toplanan yüzlerce yolcu akşam saatlerine kadar kurtarılmayı bekledi. Yolculardan bazıları telefonla Yunan televizyonlarına bağlanarak, bir yandan soğuktan donmak üzere olduklarını, diğer yandan ise yangının yarattığı sıcaklık nedeniyle ayakkabı tabanlarının eridiğini söylediler. Geminin Yunan aşçısı Aleksandros Corcokis, “Hepimiz yanacağız. Burada fare gibi kıstırılmış haldeyiz” dedi. Bazı yolcular dumandan etkilenerek solunum sorunları yaşadı.

TÜRKLER YILBAŞI TURUNDAYDI

Gemideki 53 Türk yolcunun 49’unun bir tur firması aracılığıyla yılbaşı tatili için iki otobüsle İtalya’ya doğru giden turistler oldukları öğrenildi.

ÖNCE KENDİ VATANDAŞLARINI KURTARDILAR

Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde dumandan etkilenen üç Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi.

Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, yaşananları “büyük bir skandal” olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını söyledi.  Feribotta sadece üç filika olduğunu belirten Akamaç, “Titanik filmi gibiydi” dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, feribot kazasıyla ilgili Atina’da büyükelçilik bünyesinde kurulan ve 24 saat hizmete açık kriz merkezi telefonlarının 0030-210 672 98 35 ile 00 30- 210 672 98 36 olduğunu duyurdu.

KORKUYLA UYANDIK

Gemideki 53 Türk yolcudan Ahmet Şimşek, olaydan 24 saat sonra kurtarılarak, İtalya’ya ait bir helikopterle ülkenin güneyindeki Brindisi kentine getirildi. Burada müşahede altında tutulduğu Antonio Perrino Hastanesi’nde yaşadıklarını DHA  muhabirine anlatan Şimşek, şöyle dedi:

“Gece 01.30 gibi yola çıktık. Saat 03.30 sıralarında gemide bir kokuyla uyandık. Ne bulup giyindiysek güverteye çıktık. Tam bir rezaletti. Olaya müdahale etmesi gerekirken geminin mürettebatı hiç ortada yoktu. İnsanlar kendileri 5 tane filikayı kendileri kesti gözümün önünde. İki tanesine ancak insan bindi. 3 tanesi boşa gitti. Çünkü herkes saldırıyor. Mürettebat orada yönlendirmesi gerekirken hiç mürettebat ortada yoktu. Anladığım kadarıyla onlar sadece yangını söndürme noktasına gitmişler. Ama öbür tarafta insanlara ne bir bilgi vermek, bir yardımcı olmak gibi şeyleri söz konusu değildi.”

Dışarıdan yardımın ise, kazadan yaklaşık 7 saat sonra, 11.00-11.30 gibi geldiğini anlatan Şimşek, “Bir kuru yük gemisi geldi yanımıza, bize moral verdi. ‘Fırtına var, denizin ortasında kalmışsınız’ dedi. Dedik ki ‘Tamam kurtarışa geldi.’ Daha sonra bir askeri gemi geldi. İki filika indirdi. Fırtınadan o filikalar ulaşamadı. Saat 14.00 gibi iki helikopter gelip, yaşlıları, kadınları, çocukları almaya başladılar. Her helikopter 2-3 kişi alıyordu. Gemide çok insan vardı” diye gördüklerini aktardı.

“YUNAN HELİKOPTERİNİN GELMEMESİ İNANDIRICI OLMAYABİLİR”

Bir başka Türk yolcunun, önce Yunan ve İtalyanların kurtarıldığı iddiası hatırlatılan Şimşek, “Bunun doğru olduğunu söyleyemem. Öyle bir şey görmedim. İnsanlar filikalara atladılar. Hiçbir organize olmadığı için atlayabilen gidiyordu. Bu inandırıcı olmayabilir, ama Yunan helikopteri iki kere geldi, bir daha gelmedi, ama İtalyan helikopterleri sürekli geldiler” iddiasında bulundu.

KARDEŞİMİ GEMİDE BIRAKTIM

İstanbul’da bir restoran işlettiğini söyleyen Ahmet Şimşek, kardeşi Süleyman Şimşek ile birlikte tatil yapmak için İtalya’ya doğru yola çıktıklarını söyleyerek, “Kardeşimi gemide bıraktım. En son sabah haber aldığımda halen kurtarılamamıştı” dedi.

Gemide yiyecek içeceğin de yandığının altını çizen Şimşek, “Bugüne kadar gemiye bir koli su ya da bir sandviç gönderilmedi, yağmurluk gönderilmedi. Herkes güvertede yağmurun altında ya da yanan kısmın üzerindeydi” dedi.

AYAKKABILARIMIZ YANDI

Gemide hiç ceset görmediğini söyleyen Şimşek, “Sabah iki kişinin denize atladığını gördüm, ama kuru alındılar mı alınmadılar mı bilmiyorum” dedi.

İnsanların denize atlama isteğinde olduğunu, ama yapamadıklarını anlatan Şimşek, “Yanan yerin üzerinde durduk hep ısınmak için. Orada da ısı çok fazlaydı. O sıcaklıkta ayakkabılarımız yandı. Dumandan korkanlar soğukta bekledi” diye sözlerini sürdürdü.

Şimşek, yapılan tedavisinin ardından, bir otele yerleştirildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yunanistan’ın Patra limanından İtalya’nın Ancona limanına giden “Norman Atlantic” feribotunda dün saat 04.00’da garaj bölümünde yangın çıktı.

Yangının TIR ve kamyonların da aralarında olduğu garajda çıktığı tahmin ediliyor. Kaza 24 saatlik yolculuğun 8’inci saatinde meydana geldi. 5 yıl önce İngiltere’de inşa edilen 850 yolcu kapasiteli Norman Atlantic 186 metre uzunlukta ve 26 bin 904 ton ağırlığında.

GEMİDE 6 KUSUR BULUNMUŞ

Öte yandan, İtalyan basınında yer alan iddialara göre, Norman Atlantic’in son kontrolleri 19 Aralık’ta yapıldı ve hazırlanan raporda, 2 ay içinde giderilmesi gereken yapısal ve güvenlik ile bağlantılı 6 kusur tespit edildi.

10 kadar ülkenin üye olduğu Denizcilikte Paris Memorandumu’nun (Paris Mou) verilerine göre, Yunanistan’ın Patrasso Limanı’nda yapılan kontrollerde, yangına dayanıklı kapıların ve güvenlik uyarılarını içeren ışıklı sistemlerinin yetersiz, normlara uygun olmadığı ortaya çıktı.

Ancak belirlenen kusurların ağır olmamasından ötürü geminin seferlerine devam etmesinde sakınca görülmediği de raporda yer aldı.

2011 yılında Malta’daki La Valletta Limanı’nda yapılan kontrollerde de, söz konusu gemide aynı sorunların tespit edildiği ortaya çıktı.

DHA/CİHAN/AJANSLAR