Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Dünya » 28 Mart Cumartesi…Saat 20.30..Tüm dünya kararacak !
28 Mart Cumartesi…Saat 20.30..Tüm dünya kararacak !

28 Mart Cumartesi…Saat 20.30..Tüm dünya kararacak !

Tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan ve en büyük çevre hareketi olarak bilinen “Dünya Saati” kapsamında, 28 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklar gelecek için kapanacak.

Dünyada doğal kaynaklar hızla tükeniyor, küresel iklim değişikliği giderek daha büyük bir tehdit haline geliyor, çevre kirliliği ise her geçen gün artıyor. Bunları göz önünde bulundurarak hayata geçirilen ‘Dünya Saati’ kampanyası da, başta iklim değişikliği olmak üzere, doğal kaynakların bilinçsiz tüketimine ve gezegenimizin karşı karşıya olduğu diğer tüm çevre sorunlarına ortak bir bilinç oluşturmayı, insanları sürdürülebilir geleceğimiz için düşündürmeyi hedefliyor. 2007 yılında Avustralya’da WWF tarafından başlatılan, 2008 yılından itibaren ise küresel bir harekete dönüşen “Dünya Saati” kampanyasını 2013 yılında 2 milyar kişinin desteklemesi ile bir rekora imza atıldı. 2014’teki Dünya Saati etkinliğine de Türkiye’de 400’den fazla kurum katılmış, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Camii, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin de bulunduğu 17 sembolik yapı da ışıklarını bir saat boyunca kapatarak bu küresel kampanyaya destek verdi.

O GÖRKEMLİ YAPILAR KARARACAK
Paris’teki Eiffel Kulesi, Roma’daki Colosseum, New York’taki Empire State Binası, Times Meydanı, Londra’daki Big Ben, Moskova’daki Kremlin Sarayı, Çin Seddi, Piramitler vb. gibi dünyanın sembolleri arasında yer alan birçok ikonik yapı bir saatliğine kararacak. Türkiye’de ise Boğaz Köprüleri, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Beykoz Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Galata Kulesi, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı, Topkapı Sarayı Cumartesi günü ışıklarını kapatarak kampanyaya destek olacaklar