Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Yunan feribotu 478 yolcusuyla denizin ortasında yanıyor
Yunan feribotu 478 yolcusuyla denizin ortasında yanıyor

Yunan feribotu 478 yolcusuyla denizin ortasında yanıyor

Yunanistan’dan İtalya’ya 478 yolcusuyla sefer yapan arabalı feribotta yangın çıktı. Adriyatik Denizi’nde seyreden feribottaki yolcular için kurtarma operasyonu başlatıldı.

hurriyet.com.tr’nin aktardığına göre Feribotta 54 Türk vatandaşı da bulunuyor.

AP’nin haberine göre yakınlarda bulunan gemilerden, Yunanistan’ın Korfu adası açıklarında bulunan İtalyan bandıralı Norman Atlantic isimli feribottan yolcuların tahliyesi için kurtarma çalışmalarına katılması istendi.

54 TÜRK YOLCU

Gemide 423 yolcu ve 55 mürettebat olmak üzere 478 kişi bulunduğu ifade ediliyor. Yunan Mega televizyonu yolculardan 54’ünün Türk olduğunu bildirdi.

Yunanistan’ın Patras limanından yola çıkan feribot İtalya’nın Ancona limanına gidiyordu.

Reuters, feribottan 35 yolcunun kurtarıldığını ancak şiddetli rüzgar ve denizin dalgalı olması sebebiyle gemilerin feribota yanaşmakta güçlük çektiğini bildirdi. Feribotta yaralı yolcu bulunmadığı öğrenildi.

“GİDECEK YERİMİZ YOK”

Feribotun Yunan yolcularından basına bilgi veren bir yolcu, geminin alt güvertesinde yangının halen devam ettiğini anlattı. Filikaların yangının meydana geldiği yerde bulunduğunu söyleyen yolcu, “Bizim için gidecek hiçbir yer yok. Alt güvertede sıcaklıktan otürü yürümek mümkün değil” dedi.

Yunan Deniz Ticareti Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, 150 kişiyi taşıyan bir filikanın suya indirildiğini ancak şiddetli rüzgar nedeniyle bu kişilerden sadece 35’inin bir kargo gemisine aktarılabildiğini belirtti.

 

İtalyan bandıralı ‘Norman Atlantik’ isimli feribot Yunan ANEK firmasına ait. Feribotta yolcuların yanı sıra 200 kadar araç bulunuyordu.


Not: Fotoğraf, hurriyet.com.tr’den alınmıştır.