Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Erdoğan’ın eski danışmanına ‘casusluk’ iddianamesi tamam..Suçlamalar korkunç !
Erdoğan’ın eski danışmanına ‘casusluk’ iddianamesi tamam..Suçlamalar korkunç !

Erdoğan’ın eski danışmanına ‘casusluk’ iddianamesi tamam..Suçlamalar korkunç !

Almanya’da 17 Aralık’ta tutuklanan ve AKP hükümeti için casusluk faaliyeti yürüttüğü ileri sürülen üç kişi hakkında dava açılıyor. Spiegel dergisi ise elebaşı olduğu ileri sürülen Erdoğan’ın eski danışmanı Muhammed Taha G.‘nin diğer zanlıların davasına ait soruşturma notlarından detaylar aktardı.

 

Daha önce Muhammed Taha G.‘nin, Erdoğan’ın eski danışmanı, AKP’li Muhammed Taha Gergerlioğlu (fotoğrafta) olduğunu ortaya çıkaran Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan bilgiye göre Gergerlioğlu ve ekibi, Türkiye’nin resmi istihbarat yapısı içinde yer almıyor. Alman makamlara göre Ankara da, Gergerlioğlu ve onun için çalıştığı ileri sürülen iki zanlı hakkındaki iddialarda bu nedenle devamlı “MİT için çalışmadılar” savunmasını yapıyor.

 

 

ÜÇLÜ İSTİHBARAT VAR

 

Yine Spiegel’de yer alan habere göre Gergerlioğlu bir telefon görüşmesinde Türkiye’de istihbaratın üçlü bir sistem üzerine kurulu olduğundan bahsediyor. Görünür ve görünmeyen bir istihbaratın ötesinde bir başka istihbaratın daha olduğu, ancak teşkilat için çalışanların dahi kendi aralarında birbirini tanımadığı belirtiliyor. Erdoğan’ın bu üç istihbaratı de kullandığı ifade ediliyor.

 

Bu nedenle Alman savcılar, Gergerlioğlu ve diğer zanlıların Almanya’da da Erdoğan için özel bir sistem kurma çabası yürüttüğünden yola çıkıyor. Soruşturma notları arasında da bu şüpheye dikkat çekiliyor.

‘TÜRK CASUSLAR‘ İDDİANAMESİ HAZIR

Almanya’da aralık ayında kamuoyuna duyurulan ve Türkiye’de de büyük yankı uyandıran casusluk soruşturmasında iddianame tamamlandı. Aralık ayında tutuklanan 58 yaşındaki Muhammed Taha G. ve istihbarat çalışmalarında kendisine yardımcı olduğu iddia edilen iki kişi; Ahmet Y. (59) ve Göksel G. (34), ‘yabancı bir ülke için istihbarat faaliyetinde bulunmak’la suçlanıyor.

Karlsruhe Başsavcılığı üç kişiyle ilgili hazırladığı iddianameyi Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’ne gönderdi. Savcılıktan yapılan açıklamada söz konusu kişilerin Almanya’da yaşayan Kürt aktivistler ve diğer hükümet karşıtları ile ilgili bilgi toplayarak ‘bir Türk istihbarat birimine‘ iletmekle suçlandığı kaydedildi.

İddianamede T.C. vatandaşı Ahmet Y. ile Alman vatandaşı Göksel G.‘nin yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Muhammed Taha G.‘nin talimatları doğrultusunda çalıştıkları belirtildi. Bu iki kişinin Kürt aktivistlerin düzenlediği etkinlik ve gösterilerle ilgili, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştirel bakan Türk kişi ve kuruluşlar hakkında Taha G.‘ye bilgi verdikleri iddia ediliyor. Muhammed Taha G., aralık ayında tutuklanmış, diğer iki kişi serbest bırakılmıştı.

“RESMİ İSTİHBARAT AĞINA DAHİL DEĞİLLER”

Der Spiegel’in haberine göre söz konusu kişilerin 2014 Ocak ayında Ezidilerin Bielefeld kentinde düzenledikleri gösteriye katılanların fotoğraflarını çektikleri ve PKK taraftarları ile ilgili bilgiler aktardıkları belirtiliyor. Savcılık, söz konusu kişilerin resmi Türk istihbarat ağına dahil olmadıklarından yola çıkıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olayın patlak vermesinin ardından aralık ayında yaptığı açıklamada, “bu kişilerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ya da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile bir bağı olmadığını” söylemişti.

 

11 Kasım tarihli tutuklama emrine dayanarak Muhammed Taha G. ve Göksel G. Almanya’ya girişlerinde Frankfurt am Main Havaalanı’nda, Ahmet Y. ise Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki evinde aralık ayında gözaltına alınmıştı.

ELMAS TOPÇU/DİKEN – Deutsche Welle Türkçe

Etiketler: