Salı , 30 Aralık 2014
Anasayfa » Dünya » Almanya’da İslam karşıtı gösteriler büyüyor
Almanya’da İslam karşıtı gösteriler büyüyor

Almanya’da İslam karşıtı gösteriler büyüyor

Almanya’da neo-Nazilerin kalesi Dresden’deki İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketinin gösterileri sürüyor. 200 kişiyle başlayan hareketin son gösterisine 17 bin 500 kişi katıldı.

Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı gösteriler sürüyor. ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA)  hareketi Alman bayraklarıyla Dresden kentinde gösteri yaptı. Binlerce kişi, neo-Nazi hareketinin en güçlü olduğu Dresden’in Semperoper Opera Salonu önünde toplanıp İslam ve göçmen karşıtı dövizler taşıdı. Taşınan pankartları arasında “Kendi Almanya’mızı özledik”, “Göçmenlerin sosyal refahımızdan yararlanmasını durdur” sloganları dikkat çekti.

İki ay önce ortaya çıkan PEGIDA’nın ilk gösterilerine Dresden’de ise 200 kişi katıldı. Daha sonra hareket büyüdü, iki hafta önceki gösteriye 10 bin16 Aralık’takine de 15bin kişi katıldı.

Siyasilerin karşı açıklamalarına rağmen dün akşamki gösterilere katılım merak ediliyordu. Dresden polisi PEGIDA protestocularının sayısının 17 bin 500 olduğunu açıkladı.

PEGIDA’nın İslam ve göçmen karşıtı tavrı kısa sürede ülke çapında yayıldı. PEGIDA lideri 41 yaşındaki Lutz Bachmann, “Almanya’daki siyasetçiler halkla teması kaybetti. O yüzden burada ne olduğunu anlayamıyorlar” açıklamasını yaptı

‘ALMANYA’NIN MÜSLÜMANLAŞMASINA KARŞIYIZ”

Alman medyasında çıkan haberlere göre PEGIDA lideri Bachmann’ın sicilinde alkollü araç kullanma, hırsızlık ve uyuşturucu satıcılığı gibi suçlar bulunuyor. Bachman Pazartesi günkü gösteride medyayı suçlayıp, kalabalığa ‘Yalancı medya’ sloganları attırdı.

Bachman, amacının Dresden’de başlayan hareketi 14 merkeze daha yaymayı amaçladığını söylüyor. Göstericilerden Dresden Teknik Üniversitesi’nden Lutz Hagen, PEGIDA’nın aşırı sağcı olarak nitelendirilmesini yanlış bulduğunu söylerken, “Şimdiden genişledi. Daha da genişleyecek” dedi.

46 yaşındaki Thomas tretz de, “Biz Nazi değiliz” derken, “Bizler Almanya’nın Müslümanlaşmasına karşı çıkan barışçıl vatandaşlarız” dedi.

Dresden her yıl Almanya’nın en büyük neo-Nazi gösterilerine tanıklık ediyor.

‘PEDIGA ALMANYA İÇİN BİR UTANÇTIR’

 

PEDIGA gösterisiyle aynı saatlerde ‘RefugeeWelcome.de’ hareketi karşı gösteri düzenledi. “Nazisiz bir Dresden (Dresden Nazifrei)” adlı inisiyatifin de destek verdiği protesto Dresden Schlossplatz Meydanı’nda yapıldı.

‘’Bizim kültürümüz yanımızdaki kişiyi sevmek’’, ‘’Irkçılığa ve fanatizme karşı’’ yazılı pankartlar taşınan gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Bir süre Tiyatro Meydanı’nda eylemlerini sürdüren göstericiler, PEGIDA taraftarlarını protesto etti. Münih kentinde de 12 bin kişilik PEGIDA karşıtı yürüyüş düzenlenirken, ismini vermeyen bir protestocu, PEDIGA’nın Almanya’nın imajına zarar verdiğini belirtip ”Almanya zengin bir ülke ve hiçbir mültecinin geri gönderilmesine gerek yok. Biz buraya daha fazla göçmen alınmasını savunuyoruz. PEDIGA Almanya için utançtır” dedi.

almanya-pegida-3
SİYASİLER UYARDI

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel ve bazı diğer siyasiler, Almanları aşırı eğilimli gruplarca suistimal edilmemeleri konusunda uyarmıştı.

Merkel “Almanya’da toplantı özgürlüğü var ama başka ülkelerden bize gelen insanlar hakkında kışkırtma ve yalanlara yer yok. Yürüyüşlere katılan herkesin, bu tür olayları düzenlerce kullanılmama konusunda dikkatli olmaları gerek” demişti.

Yürüyüşün organizatörleri “radikal olmadıklarını” söylüyor, ancak yürüyüşe aşırı sağcı gruplar da destek veriyor.

BBC, Reuters, Al Jazeera