Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Ankara’dan önce davrandılar: Kıbrıs için çok önemli iki gelişme
Ankara’dan önce davrandılar: Kıbrıs için çok önemli iki gelişme

Ankara’dan önce davrandılar: Kıbrıs için çok önemli iki gelişme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Mustafa Akıncı’ın cumhurbaşkanı seçilmesi Kıbrıs sorunun çözümü konusunda iyimser gelişmeleri de beraberinde getiriyor.

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, KKTC’ye doğrudan uçuşların gerçekleştirilmesine imkân sağlayacak karşılıklı kabul edilebilir bir formülün bulunmasının mümkün olabileceğini açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ise yaptığı açıklamada Yunanistan’ın artık Kıbrıs’ta garantör ülke olmak istemediğini belirterek, 1960 Zürih anlaşmalarından kaynaklanan Türkiye ve İngiltere’nin dahil olduğu 3’lü garantörlük sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi.29081884

RUM DIŞİŞLERİ BAKANI KASULİDİS: KKTC’YE DOĞRUDAN UÇUŞLARIN GERÇEKLEŞMESİNİN YOLU VAR

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Alithia gazetesi “Doğrudan Uçuşların Yolu Var” başlığı altında verdiği haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Rum Devlet Televizyonu’nda (RİK) yayımlanan bir programa katılarak soruları yanıtladığını ve KKTC’ye doğrudan uçuşların gerçekleştirebilmesine imkân sağlayacak bir formülün bulunabileceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Kasulidis, “Bu konuyla ilgili bazı formüller üzerinde çalışılmış olduğunu ve uluslararası hukuk çiğnenmeden ve KKTC tanınmadan havaalanının faaliyete geçmesinin yollarının bulunduğunu” iddia etti.

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mustafa Akıncı’nın kapalı bölge Maraş paketinde doğrudan uçuşların da yer almasının sorun yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine Kasulidis, “Uluslararası yasallık sağlandığı sürece hiçbir şey imkânsız değildir. Bunları görüşeceğiz” yanıtını verdi.

Kasulidis, “uluslararası bir havaalanının yasal olmayan bir varlığın himayesinde faaliyet gösteremeyeceğini ancak faaliyet gösterebileceği başka yollar bulunduğunu” savundu.

MARAŞ

Kapalı bölge Maraş konusunun bugün Gazimağusa’da ikamet eden kişileri de çok yakından ilgilendirdiğini ifade eden Kasulidis, “Sayın Eroğlu, kapalı bölge Maraş’ın açılması sonrasında bölge halkının evlerine dönmesi ve limanın açılmasının, Mağusa’ya sağlayacağı ekonomik faydalar ve kalkınma sebebiyle, hem bizim, hem onların tarafındaki toplumun baskısı sonucunda, kendi bölgesi olan Mağusa’da seçimi kaybetmiştir” diye konuştu.

Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in açıkladığı GYÖ’lerin hazır halde bulunduğunu ve daha önce de Kıbrıs Türk tarafıyla tartışıldığını (her iki taraftan on GYÖ) ancak “günün sonunda Derviş Eroğlu’nun hiçbirini kabul etmediğini” iddia etti.

Eroğlu’nun “doğal gazla KKTC’ye gelecek suyun takasını kabul ettiğini ve açılmasını kabul ettiği tek sınır kapısının ise Aplıç (Apliki) sınır kapısı olduğunu” iddia eden Kasulidis, Eroğlu’nun Anastasiadis’in sunduğu her şey karşısında olumsuz olduğunu ve bu yüzden GYÖ’leri sunmadığını savundu.

“KOCAS’IN GARANTÖRLÜK KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASIYLA HEMFİKİRİZ”

Kasulidis ayrıca, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın dün Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleştirilen Yunanistan-Güney Kıbrıs-Mısır zirvesi sonrasında yaptığı ve Yunanistan’ın artık garantör devlet olmak istemediği şeklindeki açıklamasını da değerlendirdi. Kasulidis, “bu görüşle hemfikir olduklarını” vurguladı.

Gazete haberinin devamında, dünkü üçlü zirve çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a eşlik eden Dışişleri Bakanı Kocas’ın Rum Başkanlık Sarayı’nda yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın artık Kıbrıs’ta garantör devlet konumunda olmak istemediğini bir kez daha vurguladığını aktardı. Habere göre Kocas, artık garantör devletlere ihtiyaç olmadığını savundu.

YUNANİSTAN: KIBRIS’TA GARANTÖRLÜKTEN VAZGEÇECEĞİZ

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, Yunanistan’ın artık Kıbrıs’ta garantör ülke olmak istemediğini belirterek, 1960 Zürih anlaşmalarından kaynaklanan Türkiye ve İngiltere’nin dahil olduğu 3’lü garantörlük sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Yunan Bakan garantörlükle ilgili sözlerini Yunanistan Başbakanı Akelsis Çipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in önceki gün Lefkoşa Rum kesiminde yaptığı 3’lü zirve sırasında dile getirdi. Kıbrıs sonunun çok hassas olduğunu belirten Kocas, “Yunanistan Kıbrıs sorununun çözümü için çalışıyor ve destekliyor. Yunanistan, Zürih anlaşmalarından kaynaklanan Kıbrıs’ta garantör ülke görevlerini bugüne kadar elinden geldiğince iyi bir şekilde yerine getirdi. Ancak bundan sonra Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’den oluşan garantörlük sistemine ihtiyaç yok” dedi.29081406

“TÜRKİYE ADA’DAN ÇIKMALI”

Yunan Bakan ayrıca, “Türkiye Kıbrıs’ta bir an önce çözüm istiyorsa, acele etmeli ve bir an önce Kıbrıs’tan çekilerek işgali sona erdirmeli. Kıbrıs sorunun temeli de budur. Biz kesin ve net bir çözüm istiyoruz, 1960’daki gibi sahte bir çözüm değil” diye konuştu.

Kıbrıs’ta garantörlük sistemi, 1960’da Zürih ve Londra’da yapılan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmalarına dayanıyor.

RUM BAKAN DA DESTEKLEDİ

Yunan Bakan’ın garantörlük sistemiyle ilgili sözlerine Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis de destek verdi. Kasulidis, Yunanistan’ın artık garantör devlet konumunda olmak istemediğini bir kez daha dile getirdiğine dikkat çekti ve aynı görüşte olduklarını söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı geçen hafta New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la yaptığı görüşmede de benzer sözler sarf etmişti.

KIBRIS SORUNUN DİKENLİ KONUSU

Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, Kıbrıs’taki garantörlük sisteminin, AB ya da NATO garantisi gibi farklı yöntemlerle yer değiştirmesini talep ediyor. KKTC ise, bugüne kadar Türkiye’nin garantörlüğünü ‘kırmızı çizgi’ olarak görüyordu. Türkiye’nin garantörlüğü BM çerçevesindeki Kıbrıs müzakerelerinin en önemli ve tarafların anlaşmaya varamadığı konulardan.

ALİ RUHLUEL – LEFKOŞA/DHA , Ömer BİLGE / LEFKOŞA /HÜRRİYET

Etiketler: