Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Antalya’da onaylandı Kabil’de patladı
Antalya’da onaylandı Kabil’de patladı

Antalya’da onaylandı Kabil’de patladı

Antalya’daki toplantıda NATO’nun Afganistan’daki varlığının uzatılması kararının ardından Taliban Kabil’de yabancılara saldırdı

 

Çarşamba günü Antalya’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısının Afganistan oturumunda, NATO’nun Afganistan’daki askeri varlığının uzatılması kararının ardından Afganistan’ın başkenti Kabil’de yabancıların da kaldığı otele silahlı baskın düzenlendi. Taliban’ın üstlendiği saldırıda 14 kişi yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralandı.

 

KABİL’DE DEVAM KARARI

 

NATO’nun önceki günkü oturumunda, Ocak 2015’te başlatılan ve 2016 sonunda sondalandırılacağı belirtilen Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi ve desteklenmesini kapsayan Kararlı Ortaklık Misyonu’nun varlığının sürdürülmesi kararlaştırıldı. Toplantıda Afganistan’daki misyona askeri güçlerin yanı sıra sivil güçlerin de katılması ve misyonun kontrolünün daha çok siviller tarafından üstlenilmesi kabul edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2016 sonrasında NATO öncülüğünde varlık gösterecek misyon hakkında yeni uygulanacak programın askeri komutanlarca yönetilen ISAF (Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü) ve Kararlı Destek Misyonu’ndan kısmen daha farklı olacağını ve yeni programda hem askeri hem de sivil personelin Afganistan’da görev yapmaya devam edeceğini açıkladı. Genel sekreter, amaçlarının Afgan güvenlik makamlarına danışmanlık yapmak ve eğitim vermek olduğunu belirtti. TÜRK ASKERİ DE VAR 2001 senesinde ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesinin ardından çatışmalarda görev almak üzere gönderilen ISAF’ın süresinin 2014 sonunda dolmasının ardından NATO ülkelerinin askerlerinden oluşan Kararlı Destek Misyonu ülkeye gönderilmiş, Afgan askeri güçlere eğitim ve maddi destek de sağlayan misyonun görev süresi de 2016 sonu olarak belirlenmişti. Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde 40 ülkeden 12 bin 500 asker Afganistan’da görev yaparken Türkiye de bin askerle misyonda yer alıyordu.

 

KABİL’DE SİLAHLI BASKIN

 

Öte yandan önceki gün Afganistan’ın başkenti Kabil’de Palace Park Hoteli’ne gerçekleştirilen baskında 14 kişi öldürülürken 5 kişi de yaralandı. Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mujahid, saldırıyı üstlendiklerini ve saldırının Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin hükümetini destekleyen ABD ve müteffiklerini hedef aldığını duyurdu. Güvenlik yetkilileri, Palace Park Hoteli’nde konser için gelmiş yabancıların olduğu ve akşam başlayan saldırının 5 saat sürdüğünü belirtti. Hayatını kaybedenlerin ABD ve Hindistan vatandaşı olduğu açıklandı.

 

AJ/TARAF

Etiketler: