Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Mali yardımları denetleyen kurum feshedilebilir
Mali yardımları denetleyen kurum feshedilebilir

Mali yardımları denetleyen kurum feshedilebilir

Avrupa Komisyonu, Yunanistan’a verilen mali yardım karşılığında yapılması istenen reformları denetleyen Troyka’nın feshedilebileceğini açıkladı.

Troyka, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin denetçilerinden oluşuyor. Denetçiler, Yunanistan’ın taahhütlerini yerine getirip getirmediğini görmek için bu ülkeyi düzenli olarak ziyaret ediyor.

Yunanistan’daki yeni solcu hükümet, Troyka’nın ağır kemer sıkma programını reddediyor. Atina, kurtarma paketinin koşullarının yeniden müzakere edilmesini ve borçlarının önemli bir bölümünün silinmesini istiyor.

Komisyon sözcüsü Margaritis Schinas, bugün düzenlediği basın toplantısında Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in Troyka’nın kaldırılabileceğine ilişkin sözlerini hatırlattı. Junker, geçen yıl göreve geldikten sonra açıkladığı programında, “İleride Troyka’nın yerine, demokratik açıdan daha meşru, daha fazla hesap sorulabilir, hem ulusal düzewde hem de Avrupa düzeyinde daha fazla parlamenter denetime tabi olacak bir yapı oluşturabilmeliyiz” demişti.

Schinas, bu sözlerinin ötesinde yorum yapmaktan kaçındı, “Öncelikle Yunanistan’ın pozisyonunu iyice anlamalıyız” dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Çarşamba günü Brüksel’de Juncker ile görüşecek.

BBC Türkçe

Etiketler: