Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Bin Ladin’in belgeleri açıklandı
Bin Ladin’in belgeleri açıklandı

Bin Ladin’in belgeleri açıklandı

Gazeteci Seymour Hersh’in Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonla ilgili ABD’nin yalan söylediğine yönelik iddialarından hemen ardından El Kaide liderinin evinde ele geçirilen belgeler ABD Gizli Servisleri Denetleme Kurulu tarafından internet üzerinden kamuoyuna sunuldu. Belgeler Ladin’in özel hayatından kesitler sunuyor.

Bilgisayarında ele geçirilen dijital kütüphanede Ladin’in ABD’nin önde gelen solcu siyaset bilimcilerinden Noam Chomsky’nin eserlerinin yanısıra Obama’nın Afganistan- Irak savaşlarındaki stratejilerini değerlendiren kitaplar bulunuyor. CIA’in ele geçirdiğini iddia ettiği 103 belge arasında Bin Ladin’in örgüt üyelerine ‘İslam devleti kurmaya değil, ABD hedeflerine büyük zayiat verdirecek saldırılara odaklanmaları’ yönündeki çağrıları dikkat çekiyor. Örgüt üyelerine gönderdiği mesajları titizlikle yazdığı görülen Bin Ladin’in bazı mesajları 50 kere düzelttiği görülüyor. Bin Ladin, ölümünden 6 ay önce başlayan Arap Baharı için de “Müslüman aleminin en önemli olayı” nitelendirmesini yapıyor.

‘Şehit olmanız halinde kimle irtibata geçelim’

Belgelerde El Kaide başvuru formu da var. Formda ‘Hobileriniz nelerdir, Kuranı Kerim bilginiz nedir’ gibi maddelerin yanı sıra, ‘İntihar saldırısı gerçekleştirmek ister misiniz’ ve “Şehit olmanız halinde kiminle irtibata geçelim” soruları da yer almakta. Belgelerin tümü saldırı planlarıyla ilgili değil. Bin Ladin, ‘iklim değişikliğinin Müslüman alemi üzerindeki olası etkilerini’ değerlendiren yazısında yeraltı kaynaklarının önemine ve korunmaları gerektiğine vurgu yapıyor. El Kaide liderinden ziyade Dünya Bankası yöneticilerinden beklenecek bu raporda, Bin Ladin ‘gıda güvenliğinin’ de altını çiziyor. Yayınlanan belgeler arasında Bin Ladin’in eşi Hayriye’ye ve oğlu Hamza’ya yazdığı mektuplar da yer alıyor.

AJT

Etiketler: