Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Britanya’nın Tsunami seçimleri
Britanya’nın Tsunami seçimleri

Britanya’nın Tsunami seçimleri

Britanya’da seçimlerde Muhafazakar Parti’nin çoğunluk hükümeti kurabilmesi, İşçi Partisi ve özellikle de Liberal Demokratların beklenenden geride kalması, İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) müthiş bölgesel başarısını, anketler öngöremedi. Tsunami gibi ülke siyasetini vuran sonuçlar ertesinde, Britanya siyasetinin iki “kazananı” Muhakazakarlar ve SNP dışında kalan belli başlı partilerin liderleri, İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Liberal Demokratlarınki Nick Clegg ve aşırı sağ popülist UKIP‘in lideri Nigel Farage istifa etti.

Farage, istifalardan en az zarar görecek isim; zira, Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili. Dahası UKIP, 4 milyona yakın oy almasına karşın bir milletvekillik temsil hakkı kazandı; SNP’nin UKIP’ın yaklaşık yarısı oy alıp da 56 milletvekili kazanması da, Farage’a nefretle bakanlar arasında dahi ülkenin seçim sisteminin adilliği ile ilgili tartışmaları alevlendirdi. Son kertede Farage, göçmen karşıtı ve İngiliz milliyetçiliğine vurgu yapan sivri söylemleriyle, popülaritesini ve merkez siyaseti etkileme yetisini kaybetmeyecek gibi gözüküyor. Muhafazakarlar, siyasi başarılarından çok ülke politikasında, SNP’nin yükselişinin getirdiği sarsıntıdan dolayı kazançlı çıkıyorlar. Yeniden başbakan olacak David Cameron’un, 2017’de, Britanya’nın “Avrupa Birliği” referandumuna gideceği vaadine yönelik ne gibi adımlar atacağı da, Avrupa genelinde şimdiden kaygı ile bekleniyor.

Öte yandan, İşçi Partisi’nin İskoçya’daki varlığının tamamen silinmesi ve bölgesel olarak başarı gösterdiği yerlerin azalmasıyla, uzun soluklu bir krize girmesi sözkonusu. SNP’nin başarısı ise, iki türlü yorumlanıyor; bir yoruma göre, bu başarı, İskoçya’nın kopuşunu tescili. Diğer yoruma göre ise, İskoçya sadece “kendi renkleri ve kimliği” ile temsil arzusunu ortaya koyarak Londra’ya daha da bağlanıyor. Kamuoyu yoklamaları yapanlarsa, henüz “neyin yanlış gittiği” sorusunu yanıtlayamamış durumda. Gözüken o ki, kamuoyu bazını tutanlar, anketlerini nüfusu yeterince temsil etmeyen, yanlış bir kitle üzerinde denediler.

Etiketler: