Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Casusluk skandalı! Alman istihbaratı yıllarca Fransız ve AB yetkililerini dilemiş
Casusluk skandalı! Alman istihbaratı yıllarca Fransız ve AB yetkililerini dilemiş

Casusluk skandalı! Alman istihbaratı yıllarca Fransız ve AB yetkililerini dilemiş

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı Bundesnachrichtendienst’de (BND) yaşanan skandallara bir yenisi eklendi. Alman istihbaratının yıllarca Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) yardım ederek, Fransız yetkililer ve Avrupa Birliği üst düzey yöneticilerinin dinlenmesini sağladığı ortaya çıktı.

Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR, hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Bavyera´nın Bad Aibling kentinde bulunan BND dinleme üssünün NSA tarafından casusluk amacıyla kullanıldığını yazdı.

Dinlemedeki hedefin ise, Fransız Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgahı Elysée Sarayı ve Avrupa Komisyonu olduğu kaydedildi.

 

 

Adı açıklanmayan bir Alman yetkilinin ,” Siyasi casusluğun merkezinde Avrupalı komşular ve AB kurumları var” dediğini aktaran gazete, Alman politikacıların ve firmaların şu ana kadar elde edilen bulgular ışığında dinleme listesinde bulunmadığını belirtti.

 

 

Ekonomik ve siyasi casusluğun hangi boyutta olduğu araştırılırken, dinlemenin boyutunun ise oldukça büyük olduğu belirtiliyor. Haberde, sadece 2013 yılında dinlenen telefon sayısının 690 bin,  IP aramasının ise 7,8 milyon olduğuna, 40 bin anahtar kelimenin de sözde ret dosyasında bulunduğuna dikkat çekiliyor.

 

Ahmet YILDIRIM – ALMANYA / DHA

 

Etiketler: