Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Cem Özdemir iktidar vaadini açıkladı: Dil testi…
Cem Özdemir iktidar vaadini açıkladı: Dil testi…

Cem Özdemir iktidar vaadini açıkladı: Dil testi…

Almanya’da Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Bremen (sağda) kentinde, iktidara geldiklerinde Türklere uygulanan dil testi sınavını kaldıracaklarını söyledi.

Bremen kentinde Yeşiller Partisi seçim bürosu açılışın katılan Cem Özdemir, 10 Mayıs’ta yapılacak Bremen Eyaleti Parlamento seçimlerinden zaferle çıkmak istediklerini söyledi. Özdemir, “Bremen Eyaleti’nde yakında seçim var. 8 eyalette olduğu gibi burada da iktidar ortağıyız. Bugün burada bir alt geçitte bir seçim bürosu açtık. Seçimlere kadar vatandaşlara hizmet ve bilgi vermek istiyoruz. Hedefimiz bütün insanları oy sandığına götürüp mümkün olduğu kadar oy sayımızı arttırıp tekrar iktidar ortağı olmak istiyoruz. Oy hakkı bulunan herkes mutlaka seçimlere katılmalı. Seçimlere katılmak çok önemli, çünkü seçimlere katılmayanlar dolaylı olarak aşırı sağı güçlendirmiş oluyor. Mutlaka herkes oy hakkını kullanmalı” diye konuştu.

“BİZ DİL TESTİNİ KALDIRACAĞIZ”

Birçok çiftin birleşmesine engel olan, mahkemeler tarafından insan haklarına aykırı bulunan ancak bir türlü Alman hükümeti tarafından kaldırılmayan dil testi konusunda da açıklama yapan Cem Özdemir, “Mahkeme dil testinin geldikleri ülkede olmak zorunda olmadığını söyledi. Bu sınav Almanya’da da olabilir. Hükümet bir an önce bunu yasalaştırmalı. Maalesef federal hükümet buna yanaşmıyor. Biz, yerel seçimlerden sonra 2017’de yapılacak seçimlerde iktidar ortağı olursak bunu kaldırmak istiyoruz. Daha önceki duruma dönmek istiyoruz” dedi.

SEÇİM BÜROSUNUN KURDELESİNİ EŞ BAŞKANLAR KESTİ
RESIMID_15662352
Yeşiller Partisi Bremen’de 10 Mayıs’ta yapılacak seçimler için seçim bürosu açtı. Bremen merkezde bir alt geçitte açılan seçim bürosunun açılışını da Yeşiller Partisi Eş Başkanları Cem Özdemir ile Simone Peter yaptı.

Partililerinde katıldığı açılışta davetlilere mercimek köftesinin de aralarında bulunduğu yemek ikram edildi. Açılışa Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili Mustafa Kemal Öztürk de katıldı. Öztürk açılış sonrası Cem Özdemir ile bir araya gelip ayaküstü sohbet etti.

Parti olarak hedeflerinin seçimi kazanmak olduğunu dile getiren Öztürk, “Seçim hazırlıkları çok iyi gidiyor. Bugün seçim ofisimizi de açtık. Cem Özdemir gibi önemli ziyaretçilerimiz de var. Hedefimiz tekrardan seçimleri kazanmak. Herkesi seçim günü oy kullanmaya davet ediyorum. Herkesin desteğini bekliyorum” diye konuştu.

Mehmet UZUN/BREMEN, (DHA)


Etiketler: