Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » ‘Cesur ve Güzel’ elçi ortalığı karıştırdı
‘Cesur ve Güzel’ elçi ortalığı karıştırdı

‘Cesur ve Güzel’ elçi ortalığı karıştırdı

ABD Başkanı Barack Obama’nın büyükelçi tercihleri tartışma yarattı. Budapeşte’ye (Macaristan) “Cesur ve Güzel” dizisinin yapımcısı Colleen Bell atanırken, İzlanda ve Norveç elçi adaylarının bu ülkelere hiç gitmedikleri ortaya çıktı.

Habertürk’ün haberine göre ABD Başkanı Barack Obama’nın çeşitli ülkelere büyükelçi atarken tercih ettiği isimler, büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Seçim kampanyasına bağışta bulunanların büyükelçi atanması eskiden beri devam eden bir uygulama olsa da deneyimsiz isimlerin, sırf Obama’nın kampanyasına yüklü miktarda bağış yaptıkları için ABD’yi temsil etmek üzere yurtdışına gönderilmeleri, özellikle muhalefet cephesinden büyük tepki görüyor.

Obama’nın, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye prodüktör ve yapımcı Colleen Bell’i (fotoğrafta) ataması, bardağı taşıran son damla oldu. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Cumhuriyetçi Senatör Tohn McCain, tepkisini, “Siyasi atamalara karşı değilim,sistemin nasıl işlediğini biliyorum. Ama Rusya’yla arası bu kadar iyi olan bir ülkeye, pembe dizi yapımcısı bir ismi göndermemiz doğru değil” sözleriyle gösterdi.

BAĞIŞ MI, LİYAKAT MI

BELLColleen Bell’in (sol başta) büyükelçi yapılması Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e soruldu. Bell’in yaptığı bağışlar nedeniyle mi büyükelçi atandığı sorusunu Earnsti “Kendisi güvenimizi kazanmış bir kişi. Başkan Obama, Bell’in ABD’yi başarıyla temsil edeceğinden ve Macaristan devleti ve halkıyla var olan ilişkileri daha da geliştireceğinden emin” diye cevapladı.

Obama’nın, İzlanda ve Norveç’e atamayı düşündüğü büyükelçilerini ise, daha önce bu ülkeleri bir kere bile ziyaret etmedikleri ortaya çıktı. Eğer bu isimlere Senato’dan onay çıkarsa, ABD İzlanda ve Norveç’i ilk kez görecek büyükelçiler tarafından temsil edilecek.

YARIM MİLYON DOLAR YETİYOR

Amerika’nın Sesi, bağışlar yoluyla büyükelçi olmanın maliyetini de araştırdı. Sorumlu Politikalar Merkezi’nden Sheila Krumholz’un verdiği bilgiye göre, Demokrat Parti’ye en az yarım milyon dolar bağışta bulunan herkes, büyükelçi olma yolunda mesafe kat ediyor. Krumholz, “Bu kişiler, sırf para verdikleri için daha tecrübeli adayların önünü kesiyorlar” dedi.

TARAF