Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Charlie Hebdo 1 milyon baskıyla çıkacak
Charlie Hebdo 1 milyon baskıyla çıkacak

Charlie Hebdo 1 milyon baskıyla çıkacak

12 kişinin ölümüne neden olan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo saldırısının ardından geride kalan çalışanlar katliama rağmen dergiye ara vermeme kararı aldı.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Charlie Hebdo yorumcusu Patrick Pelloux, “Devam edeceğiz, gelecek hafta dergiyi çıkarmaya karar verdik. Hepimiz hemfikiriz” derken, kısa zamanda çalışmak için toplanacaklarını söyledi.

Pelloux, “Çok zor, hepimizin acısı, kederi, korkuları var ancak yine de dergiyi çıkaracağız çünkü kazanan bu ahmaklık olmayacak. Charb her zaman derginin ne pahasına olursa olsun çıkmak zorunda olduğunu söylerdi” diye konuştu.

Tüm Fransa’yı sokaklara döken katliama karşı 60 bin tirajlı derginin yeni sayısı 1 milyon adet basılacak. AFP’ye konuşan Charlie Hebdo avukatı Richard Malka, 16 sayfalık derginin bu sefer sekiz sayfa çıkacağını ekledi, ancak karikatüristlerini kaybeden dergiye Canal+, Le Monde çalışanları da yardımcı olacak, Liberation ise binasını açacak.

Derginin basımı için finansal destek de sağlanacak. ‘Basın ve çoğulculuk’ adına dergi için 250 bin avroluk bir fon oluşturulacak. Les Echos medya grubu başkanı Francis Morel, “Charlie’yi öldürmek istediler. Bunu başaramamakla kalmayacaklar, aynı zamanda Charlie Hebdo’nun bu trajediden daha güçlü çıkmasını istiyoruz” dedi.

(Diken)