Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » İran duyurdu, Mısır sessiz…Hüsnü Mübarek öldü iddiası….
İran duyurdu, Mısır sessiz…Hüsnü Mübarek öldü iddiası….

İran duyurdu, Mısır sessiz…Hüsnü Mübarek öldü iddiası….

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, Mısır’ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in hayatını kaybettiğini iddia etti.

Ajans, 87 yaşındaki Mübarek’in öldüğüne ilişkin haberlerin Mısır hükümeti tarafından doğrulanmadığını belirtti.

MISIR DIŞ İŞLERİ BAKANI DOĞRULADI AMA..

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Hasan Shoukri, 87 yaşındaki Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in hayatını kaybettiğini duyurdu. Shoukri’nin twitter hesabı üzerinden yayınlanan mesajında, konuya ilişkin resmi açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağı bilgisi de yer aldı. Sabahın erken saatlerinden bu yana Mısır’da söylenti halinde Mübarek’in öldüğü haberleri yayılırken, Shoukri’nin mesajı ile haber doğrulandı.Bu açıklamadan kısa süre sonra bu tweetin de sahte hesaptan atıldığı öne sürüldü..

MÜBAREK KİMDİR

Muhammed Hüsnü Said Mübarek   1928 yılında doğdu. Kahire’deki Mısır Askeri Akademisi’ni (1949) ve Bilbays’taki Havacılık Akademisi’ni bitirdi (1950). Sovyetler Birliği’nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri’nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972’de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973’te İsrail’le yapılan Yom Kippur Savaşı’nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri’nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu. Nisan 1975’te devlet başkanı yardımcılığına atandı. Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra’nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

SEDAT ÖLDÜRÜLÜNCE DEVLET BAŞKANI OLDU

6 Ekim 1981’de Enver Sedat’ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine devlet başkanı oldu. Bu görevde öteki Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı. 1982’de Lübnan’ı işgal eden İsrail’le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987’de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97’sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi. 1989’da, Enver Sedat döneminde İsrail’le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği’nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire’ye taşındı.

1990-91’deki Körfez Bunalımı ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında başlıca aracı işlevini üstlendi. Suudi Arabistan’ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

MUHALEFETİN YASAKLANDIĞI SEÇİMLERDE HEP O KAZANDI

Enver Sedat’a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti’nin liderliğine seçilen Mübarek; 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

ARAP BAHARI

2011 yılında Tunus’ta başlayan Arap dünyası protestolarının 25 Ocak 2011’de Mısır’da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011’de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Ömer Süleyman’a devretti, 11 Şubat 2011’de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti. İstifa ettikten kısa bir süre sonra tutuklandı ve yargılanmaya başlandı. Bir süre idamla yargılandı.. 2 Haziran 2012 günü yardımcısı ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.Kısa süre sonra Mübarek’in idam edilmesini isteyen göstericiler, Mübarek’in yargılandığı mahkeme önünde polisle çatıştı. Yaşanan gelişmeler üzerine Mübarek depresyona girdi.Bir süre sonra tahliye edildi ve uzun zamandır askeri hastanede kalıyordu.

 

 

Etiketler: