Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Fransa’nın Müslüman kahramanı..Devlet nişanı verilecek!
Fransa’nın Müslüman kahramanı..Devlet nişanı verilecek!

Fransa’nın Müslüman kahramanı..Devlet nişanı verilecek!

Fransa’ya 3 gün kabus yaşatan terör eylemlerinin önemli noktalarından biri de, Paris’teki koşer marketti. 4 kişinin öldürüldüğü koşer market saldırısında 15 kişiyi depoya kapatarak kurtaran Müslüman göçmene vatandaşlık hakkı ve devlet nişanı verilmesi için kampanya başlatıldı. Devlet nişanına daha önce layık görülenler arasında Zidane da var.

NTV’nin haberine göre Fransa 24 yaşındaki Malili göçmen Lassana Bathily’yi kahraman ilan etti. Paris’te Cuma günü koşer markete düzenlenen terör saldırısında, 15 kişiyi soğuk depoya kilitleyerek kurtaran Lassana Bathily’ye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu teşekkür etti.

HOLLANDE TELEFONLA ARADI

Fransız gazetesi Le Figaro, Paris’teki koşer market çalışanı 24 yaşındaki Lassana Bathily’yi Cumhurbaşkanı Hollande’ın telefonla arayarak teşekkür ettiğini yazdı.

NETANYAHU’DAN KUTLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Paris’te sinagogta yapılan törene katılan Malili göçmen Bathily’ye teşekkür etti. Bathily’nin soğuk depoya kilitleyerek kurtardığı kişiler arasında 7 Yahudi de bulunuyordu.

GÖÇMEN KAMPINDA BÜYÜDÜ

Malili göçmen Müslüman Lassana Bathily’nin Fransa’ya geliş öyküsü ise, Hollywood filmlerini aratmıyor. 24 yaşındaki Lassana’nın çocukluğu Fransa’da bir göçmen kampında geçti. Paris’te Yahudilere ait bir markette çalışan Lassana Bathily, koşer marketin sahibini ailesi olarak benimsemiş.

‘NAMAZ KILIYORDU’

Koşer market saldırısıyla ilgili Fransız televizyonu BFMTV’ye konuşan Lassana Bathily, saldırı anında marketin deposunda namaz kıldığını söyledi. Marketteki müşterilerin aniden depoya doluştuğunu belirten Bathily, rehine olayı nedeniyle soğukkanlı davranarak, depoya giren insanları soğuk bir depoya kapattığını belirtti.

SİSTEMİ DEVRE DIŞI BIRAKTI
Bathily, saldırgandan kaçan müşterileri soğuk depoya kapattıktan sonra soğutma sistemini de devre dışı bıraktığını ifade etti.Bazı insanların depoya kapatıldığından şüphelenen silahlı saldırgan Amedy Coulibaly, bir çalışanı aşağıya göndererek depoları aramasını talep etti. Depoda saklanan 4 kişi yukarı çıkarak bir bakıma kendilerini diğelerine kalkan yaptı. 15 kişi ise soğuk depoda saklanmaya devam etti.