Cuma , 2 Ocak 2015
Anasayfa » Dünya » Gözaltılar Batı için yüz kızartıcı
Gözaltılar Batı için yüz kızartıcı

Gözaltılar Batı için yüz kızartıcı

Türkiye’de gündemin ilk sırasına oturan 14 Aralık operasyonuna ve sonrasında yaşanan gelişmelere İngiliz basını da geniş yer veriyor.

BBBC Türçe’nin akradığına göre Financial Times‘ın Daniel Dombey imzalı haberi için “Erdoğan Gülen’e karşı: Genel Yayın Müdürü basına yapılan baskında gözaltına alındı” başlığını tercih etmiş.

Haberde, 14 Aralık operasyonu “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fethullah Gülen arasındaki savaşın en şiddetli çatışmalarından birisiydi” sözleriyle tanımlanıyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ’in operasyona tepkisine de yer verilen haberde, Avrupa Birliği’nden de (AB) sert tepkilerin geldiği ifade ediliyor.

Son operasyonun “17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu” yıldönümünün hemen arifesinde gerçekleştiğine de vurgu yapılıyor.

Times gazetesi haberi “Erdoğan muhaliflerinin tasfiyesinde gazeteciler ve pembe dizi ekibi gözaltında” başlığıyla veriyor.

Operasyonun uzun süredir Gülen hareketini destekleyenlere karşı yürütülen kampanyanın ardından geldiği ifade edilen haberde “Bu gözaltılar Batı için yüz kızartıcı oldu. Türkiye NATO üyesi bir ülke ve başta Suriye olmak üzere Orta Doğu’da da kilit rol üstlenen bir aktör” deniyor.

AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana Türkiye’nin en fazla gazeteciyi hapseden ülke haline geldiği vurgulanan haberde yer alan yorumlardan birisi de Erdoğan’ın ‘giderek daha belirgin hale gelen İslami bir anlayışı dayatması’.

Guardian gazetesinin “Demokrasiye karşı ‘darbe’ suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasında gazeteciler de var” başlıklı haberinde “Operasyon Erdoğan’ın Gülen destekçilerine karşı yeni operasyonların haberini vermesinden birkaç gün sonra gerçekleşti” deniyor.

“Gülen hareketi geçmişte Erdoğan’ın iktidardaki gücünü pekiştirmesine yardımcı olmuş ve Gülen hareketini eleştirenler acımasızca cezalandırılmıştı” denen haberde gazeteci Ahmet Şık’ın operasyona yönelik eleştirilerine de yer veriliyor.

Independent gazetesinde ise 14 Aralık operasyonu “Gazeteciler ve emniyet mensupları ‘terör’ operasyonunda gözaltına alındı” başlıklı haberle okurlara aktarılıyor.

“Operasyon Erdoğan’ın muhalif medyayı susturma girişimi olarak yorumlandı” ifadesi yer alan haberde, Fuat Avni Twitter hesabından da operasyonun önceden haber verildiği vurgulanıyor.

EL PAIS: ERDOĞAN’I ELEŞTİREN EN ÖNEMLİ GAZETEYE OPERASYON

İspanya’nın saygın referans gazetesi El Pais, Türkiye’de özgür medyaya yapılan operasyona ilişkin, “Erdoğan’ı eleştiren en önemli gazetenin genel yayın yönetmeni gözaltına alındı” başlığını attı.

Muhalif medyaya karşı düzenlenen operasyonda 24 kişinin gözaltına alındığını kaydeden gazete, “Türkiye’yi 11 yıldır yöneten şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren en önemli gazetenin genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, yazı işlerinde gözaltına alındı” ifadelerini kullandı. El Pais, “Diğer 23 kişi de, AKP’ye muhalif medyaya yönelik operasyonda, ABD’de sürgünde yaşayan din adamı Fethullah Gülen ile bağlantılı Zaman gazetesi ve Samanyolu TV’de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 2 polis şefi de bulunuyor” ifadelerini yer verdi.

Zaman gazetesi binası önünde Ekrem Dumanlı’yı savunmak için toplanan kalabalığın, “Özgür basın susturulamaz” şeklinde slogan attığını aktaran İspanyol gazetesi, “Dumanlı’nın kendisi de, İstanbul Terörle Mücadele Bürosu’ndan kendisini tutuklamak için gelen polislere meydan okuyarak bir konuşma yaptı” bilgisini verdi.