Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Güney sınırında tek ülke Suriye yerine beş komşu!
Güney sınırında tek ülke Suriye yerine beş komşu!

Güney sınırında tek ülke Suriye yerine beş komşu!

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden iç savaş, Türkiye’nin sınır komşularının değişmesine neden oldu.

Geride kalan dört yılda, Suriye’nin Türkiye sınırındaki 19 geçiş noktasından 17’si el Nusra Cephesi, İslami Cephe, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Demokratik Birlik Partisi (PYD) ya da Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolüne girdi.

Türkiye ve Suriye, İskenderun’dan Cizre’ye kadar uzanan 911 kilometrelik bir sınır hattını paylaşıyor. Suriye’de iç savaşın başladığı Mart 2011’den önce bu iki ülke arasında vizeler kaldırılmış ve ticaret kolaylaştırılmıştı.

Ancak iç savaşın başlamasıyla bu durum değişti. Çatışmaların yoğun olarak sürdüğü Suriye’nin kuzey bölgelerinde, Şubat 2015 itibariyle Türkiye’ye açılan 19 sınır geçiş noktasından sadece ikisi rejim güçlerinin kontrolünde.

HANGİ KAPI KİMİN ELİNDE?

Özgür Suriye Ordusu: Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki Kızılçat’ın karşısındaki Semire ve Topraktutan’ın karşısındaki Yunesiya.

İslami Cephe: Aşağıpulluyazı’nın karşısındaki Ayn el Beyda, Güveççi’nin karşısındaki Hirbet el Coz, 2008 yılında açılan ve Türkiye ile Suriye arasındaki dostluğun bir sembolu olduğu belirtilen Friendship Bridges (Dostluk Köprüsü) ve Türkiye’nin Suriye sınırındaki açık iki sınır kapısından biri olan Öncüpınar’ın karşısındaki Bab el Selam.

ÖSO-El Nusra: Şanlı Hudut Sınır Karakolu’nun Suriye sınırında kalan Derkuş ÖSO ve el Kaide’nin Suriye’deki kolu olan el Nusra Cephesi arasında sıklıkla el değiştiriyor.

ÖSO-İslami Cephe: Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin Suriye sınırında kalan Bab el Hava ve Atme bu iki grup arasında dönem dönem el değiştiriyor.

PYD: Kobani, Rasulayn, Derbesiye, Meydan Akbis ve Ayn Divar.

IŞİD: Er Rai, Cerablus ve Tel Abyad.

DİKEN’DE YER ALAN HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


suriye-turkiye-sinir-harita1

Etiketler: