Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » İHA’lar cebe girdi
İHA’lar cebe girdi

İHA’lar cebe girdi

ABD Özel Kuvvetleri ve İngiliz ordusu tarafından 2013 yılından bu yana kullanılan, en küçük askeri insansız hava aracı (İHA) Black Hornet, cebe sığacak kadar küçük.

ABD, askeri casusluk amacıyla kullanılmak için dünyanın en küçük ve en etkin insansız hava araçlarından (İHA) birini test etmeye başladı. Avuç içinde saklanabilecek kadar küçük olan hava aracı Black Hornet, helikopter görünüme sahip olsa da oldukça basit bir tasarıma sahip. Çok hızlı uçabilen Black Hornet, taşıdığı kamerayla gerçek zamanlı görüntü aktarabiliyor. İnsansız hava aracının pilotu, tek elle kontrol edebildiği kumandasıyla İHA’yı uçururken, göğsüne bağlı ekran sayesinde hareketi İHA’nın kamerasından takip edebiliyor. Araç tarafından elde edilen veriler, pilotun üzerindeki donanıma aktarılıyor. Her casus araçta olduğu gibi, Black Hornet yakalansa bile elde ettiği verileri aktarmış oluyor.

SAVAŞLARDA KULLANILIYOR

Popular Science’da yer alan bilgiye göre, ABD Özel Kuvvetleri 25 dakika havada kalabilen İHA’yı ağırlıklı olarak arazi taraması yapmak için kullanmak istiyor. İngiliz Ordusu, Black Hornet’ı Afganistan’da keskin nişancıların yerini tespit etmek ve operasyonlardan önce düşmanın mevzilerini gözetlemek için kullanıyor. İlk olarak gözcü ve casus olarak kullanılması planlanan Black Hornet gibi teknolojiler, gelecek için de birçok soru işareti doğuruyor. Analistler, gelişmiş benzer insansız hava araçlarının gelecekte güdümlü füzeler gibi hedeflerine patlayıcı taşıyabilecek silahlar haline gelmesinden endişeleniyor. ABD ordusunun Black Hornet’ı ne zaman ve nerede kullanmayı planladığı ise bilinmiyor.

AJT