Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » İntihar uçağında kaptan pilotun son sözü: ‘Aç şu lanet…’
İntihar uçağında kaptan pilotun son sözü: ‘Aç şu lanet…’

İntihar uçağında kaptan pilotun son sözü: ‘Aç şu lanet…’

Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken ikinci pilot Andreas Lubitz tarafından kasten düşürüldüğü ortaya çıkan Airbus A320 tipi uçağın kaptan pilotunun isminin Patrick Sonderheimer olduğu bildirildi.

Mayıs 2014’te Germanwings’e katılan Sonderheimer’ın 10 yılı aşkın süredir Lufthansa bünyesinde çalıştığı belirtildi. Airbus A320 ile 6 bin saatten fazla uçuş tecrübesi bulunan Sonderheimer, kokpit kapısını içerinden kilitleyen Lubitz’in uçağı düşürmesine engel olamamıştı.

Alman Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre, kokpite giremeyen kaptan pilot Sonderheimer, 150 kişiye mezar olan uçak düşmeden saniyeler önce, Lubitz’e, “Tanrı rızası için şu kapıyı aç” diye seslendi. Arkada yolcuların çığlıkları duyulurken, baltayla kapıyı kırmaya çalışan Sonderheimer, daha sonra ise ikinci pilota “Aç şu lanet kapıyı” diye bağırdı.

“GÖZÜNDE SORUN VARDI”

Bu arada evinde çok sayıda antidepresan bulunan Lubitz’in görme sorununun da olduğu ve pilotluk kariyerini riske atan bu problemi de çalıştığı şirketten sakladığı öne sürüldü.

New York Times gazetesi, görme probleminin ne derece ciddi olduğunun ya da Lubitz’in yaşadığı psikolojik sıkıntılara etkisinin bilinmediğini belirtti.

Gazeteye konuşan bir kaynak, olaya ilişkin soruşturmayı yürüten yetkililerin, bu rahatsızlığın psikosomatik olma ihtimalini de göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Faciadan kısa süre önce Maria W. isimli hostes sevgilisinden ayrıldığı belirtilen Lubitz’in bu ilişkisinden önce de evlilik planları yaptığı Kathrin Goldbach tarafından terk edildiği öne sürüldü. Öğretmenlik yaptığı belirtilen Goldbach’ın, Lubitz’in “dengesiz kişiliğinden ve aşırı kontrolcü davranışlarından rahatsız olduğu” iddia edildi.

hurriyet.com.tr

Etiketler: