Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Irak: Tikrit’i 3 gün içinde IŞİD’den alacağız
Irak: Tikrit’i 3 gün içinde IŞİD’den alacağız

Irak: Tikrit’i 3 gün içinde IŞİD’den alacağız

Irak ordusu ile birlikte IŞİD’e karşı (Irak Şam İslam Devleti) savaşan Şii milislerin sözcüsü Kerim El Nuri, üç gün içinde kenti geri alacaklarını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan İran destekli Bedir Tugayları’nın da komutanlarından El Nuri, kentteki tüm IŞİD üyelerinin kuşatıldığını belirtti.

El Nuri, miltanlarının sayısının ise “60-70 civarında” olduğunu aktardı. Kerim El Nuri’nin sözcüsü olduğu “Halk Seferberliği” adlı Şii milisler, iki haftadır Tikrit’te IŞİD’e karşı yürütülen harekatta ön safta yer alıyor.

Irak ordusu IŞİD üyelerine karşı özellikle keskin nişancıları kullanıyor. Bir süre ara verilen örgüte yönelik askeri harekat takviye birliklerin Tikrit’e gönderilmesinin ardından sürecek.

IŞİD üyelerinin kent merkezine çok sayıda mayın döşedikleri biliniyor.

Daha önce BBC’ye konuşan Şii milislerin bir diğer komutanı Muhsin El Hamdi de, Tikrit’in gerekirse her sokakta girilecek çatışmalarla kurtarılacağını söylemişti.

Başkent Bağdat’tan yaklaşık 130 kilometre uzakta olan Tikrit, aynı zamanda devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in memleketi.
Tikrit’te yüzlerce IŞİD üyesi var

Irak ordusu Tikrit’te IŞİD’e karşı, geçen yılın Haziran ayından bu yana en büyük harekatı düzenliyor.

Tikrit’teki BBC muhabiri Jonathan Beale, top ve silah seslerinin kent merkezinden birkaç kilometre öteden de duyulabildiğini aktardı.

Jonathan Beale’in verdiği bilgiye göre kentte yüzlerce IŞİD üyelerinin  bulunduğunu sanılıyor. Tikrit’i ele geçirmek için düzenlenen harekata yaklaşık 3 bin Irak askerinin yanı sıra, 20 bin Şii milis ve Sünni aşiretlere bağlı bazı birlikler de katılıyor.

BBC’ye konuşan Irak Savunma Bakanı Halit El Ubeydi, Tikrit’in geri alınmasının IŞİD ile mnücadelede bir dönüm noktası olabileceğini söylemişti.

El Ubeydi, “IŞİD Tikrit’te yenilirse, diğer bölgelerde de kolayca yenilgiye uğratılır” demişti.

Etiketler: