Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Irak’ın Ramadi şehri düştü… IŞİD kentte kontrolü ele geçirdi
Irak’ın Ramadi şehri düştü… IŞİD kentte kontrolü ele geçirdi

Irak’ın Ramadi şehri düştü… IŞİD kentte kontrolü ele geçirdi

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ta Anbar vilayetinin idari başkenti Ramadi’deki hükümet binalarını işgal ettiği bildirildi.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, IŞİD Ramadi’de Vilayet Meclisi binası, Anbar Polis Merkezi, Vali Suhayb el-Ravi’nin ofisi ve diğer hükümet binalarıyla devlet memurlarının ikamet ettiği lojmanların kontrolünü ele aldı.

Örgütün ele geçirdiği binalara bayraklarını astığı ve yaşanan çatışmalarda birçok güvenlik görevlisinin öldürdüğü belirtildi.

Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi, basına yaptığı açıklamada, IŞİD’in Ramadi’yi ele geçireceği ve kentin düşeceği uyarısında bulundu.

Cuburi, IŞİD’in kentteki hükümete ait binaları kontrol etmeye başladığını ifade ederek, Bağdat yönetimi ve koalisyon güçlerine Anbar’daki birliklere hava ve karadan acil yardım yapma çağrısı yaptı.

Cuburi, sözkonusu kentin düşmesinin ülkenin milli güvenliği için büyük risk taşıdığını ve bunun devlet için ciddi bir darbe oluşturacağını dile getirdi.

Öte yandan, Anbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, örgütün kentteki Cemiyet, Elbu İlvan, Teyle ve 17’nciCadde gibi bölgeleri ele geçirdiğini duyurarak, aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 17 kişiyi idam ettiğini belirtti.

Kentte IŞİD mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmaların devam ettiği bildiriliyor.

Rûdaw

 

Etiketler: