Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » IŞİD, Musul Kütüphanesi’ndeki binlerce tarihi kitabı ve el yazmalarını yaktı
IŞİD, Musul Kütüphanesi’ndeki binlerce tarihi kitabı ve el yazmalarını yaktı

IŞİD, Musul Kütüphanesi’ndeki binlerce tarihi kitabı ve el yazmalarını yaktı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Musul Halk Kütüphanesi’ni yaktı. Aralarında el yazması kitapların da bulunduğu yaklaşık 8 bin eser kül oldu. Yok edilen eserler arasında UNESCO’nun “Nadir Eserler Listesi”nde yer alan kitaplar da bulunuyordu.

OSMANLI ARŞİVLERİ DE VARDI

Independent’ta yer alan habere göre, Musul Kütüphanesi’nde bulunan yaklaşık olarak 8,000 kitap, IŞİD tarafından yok edildi. Kaybolduğuna inanılan eserler arasında Osmanlı’nın 20. Yüzyıl arşivlerinden kalan haritalar, koleksiyonlar ve kitaplar ile Irak gazetelerinden bir koleksiyon bulunuyordu.

112 BİN 709 EL YAZMASI KİTAP VARDI

AL RAI dış ilişkiler muhabiri Elijah J. Magnier’ın aktarımına göre Musul Kütüphanesi’nde 112 bin 709 el yazması ve kitap bulunuyordu. Musul Halk Kütüphanesi müdürü Ghanim al-Ta’an IŞİD üyelerinin bazı patlayıcı maddeler kullanarak binayı yıktığını söyledi.

“ENGELLENMEYE ÇALIŞILDILAR AMA…”

IraqiNews.com’a konuşan yerel bir kaynak “İnsanlar bu teröristleri kütüphaneye zarar vermemesi için engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı’’ ifadesini kullandı. Musul 2014 Haziran ayından bu yana IŞİD’in kontrolünde bulunuyor.

Fotoğraf: @Newsitis

Etiketler: