Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » IŞİD vahşeti! 300 kişiyi katlettiler
IŞİD vahşeti! 300 kişiyi katlettiler

IŞİD vahşeti! 300 kişiyi katlettiler

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) geçen hafta Suriye’deki antik kent Palmyra’ya düzenlemeye başladığı saldırılarda katledilenlerin sayısının 300’e yaklaştığı belirtildi.

 

Londra merkezli Suriye İnsanhakları Gözlemevi, çatışmalarda 123 asker ve hükümet yanlısı milis, 115 IŞİD militanı ile 57 sivilin katledildiğini belirtti.
Verilen sayılar başka kaynaklar tarafından doğrulanamıyor. Palmyra’nın Şam ve Humus kentlerini bağlayan noktada bulunması nedeniyle stratejik öneme sahip olduğu belirtiliyor.
IŞİD’in bu bölgede ilerlemesi ve kenti ele geçirmeleri halinde Palmyra’daki tapınakların ve sütunlu yolların başına gelebilecekler konusunda kaygılara yol açıyor.
Suriye eski eserler müdürü Mamun Abdülkerim de, eğer IŞİD Palmyra’ya girerse, kentin akıbetinin Irak’taki Hatra ve Nimrud’da olduğu gibi yıkım olacağını kaydetti.

 

UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilen Palmyra, çöl ortasında kervanların uğrak yeriydi. IŞİD daha önce de Irak’ta insanlık tarihinin paha biçilmez eserlerini yağmalamış ve yıkmıştı.
Suriye hükümet güçleri bu bölgede üslendiği için Palmyra da daha önce zarar gördü. UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilen Palmyra’nın geçmişi neolitik çağa kadar uzanıyor.
Çöl ortasında kervanların uğrak yeri olan kent, en görkemli çağını ise Roma döneminde yaşadı. Ayrıcalıklı bir statüsü olan Palmyra, bu dönemde ulaştığı refah sayesinde, bir kısmı hala görülebilen anıtsal yapılar dikti. Palmyra’da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemlerin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor.

 

BBC Türkçe

Etiketler: