Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » İran’dan çok kritik karar…Oraya Şii milisleri gönderiyor !
İran’dan çok kritik karar…Oraya Şii milisleri gönderiyor !

İran’dan çok kritik karar…Oraya Şii milisleri gönderiyor !

Irak hükümeti Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) eline geçen Ramadi kentini geri almak için kente İran destekli Şii milisleri gönderiyor.
Merkezi Umman’da bulunan El Tahyir televizyonu, Anbar eyalet konseyine dayanarak, bölgeye yaklaşık 3 bin milisin ulaştığını duyurdu.
Irak’ın en büyük eyaleti Anbar’ın başkenti olan Ramadi’de hükümet güçlerini mevzilerini terkederken çatışmalarda yaklaşık 500 kişinin öldüğü yolunda haberler alınıyor.
Bölgedeki bir hükümet yetkilisi de çok sayıda kişinin kentten kaçtığını söyledi. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre evlerini terketmek zorunda kalanların sayısı 8 bini buluyor.

 

Ramadi’de şiddetli çatışmaların ardından kontrolün tamamen IŞİD’e geçtiği belirtiliyor. ABD ise kentin geri alınabileceği görüşünde.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Güney Kore ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki haftalarda durumun değişeceğine” inandığını söyledi.
‘Halk Seferberliği’ adındaki Şii hareketinin milisleri iki ay önce IŞİD’in eline geçen Tikrit’in geri alınmasında önemli rol oynamıştı. Ancak bu milis gücünün yardımına başvurulması hem ABD’de hem de dünyada kaygıyla karşılandı.

Uluslararası Göç Örgütü yaklaşık 8 bin kişinin Ramadi’deki evini terk etmek zorunda kaldığını söylüyor.
Şii milisler, Sünni ağırlıklı Tikrit’te yaygın şiddet ve yağmalama olaylarından sonra çekilmişti.
Bölgedeki BBC muhabiri, Irak hükümetinin Sünnilerin çoğunlukta olduğu Ramadi’ye Şii milisler göndermesinin mezhepler arası gerginliğe yol açmasından kaygılandığını söylüyor.
Ramadi’deki hükümet ve polis güçleri şiddetli çatışmalar ardından kenti terketti. Anbar eyaleti valiliğinden bir yetkili yaptığı açıklamada kentin tamamen IŞİD kontrolünde olduğunu belirtti.
Askeri bir yetkili ise askerlerin çoğunun Ramadi’nin doğusundaki Halidiye kentindeki bir askeri üsse çekildiklerini söyledi.
Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, hükümet birliklerinin ellerinde cephanenin tükenmekte olduğunu ve IŞİD saldırılarını durduramadıklarını kaydetti.
ABD’nin dün Irak güçlerine destek için havadan düzenlediği saldırılar da IŞİD’in ilerlemesine engel olamamış gibi görünüyor.

BBC Türkçe

Etiketler: