Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Adalet Bakanı kadın hakları için yasa çıkardı, ama eşine şiddet uygulamaktan yargılanıyor
Adalet Bakanı kadın hakları için yasa çıkardı, ama eşine şiddet uygulamaktan yargılanıyor

Adalet Bakanı kadın hakları için yasa çıkardı, ama eşine şiddet uygulamaktan yargılanıyor

İspanya´da eski Adalet Bakanı eşine şiddet uyguladığı iddiaları ile mahkeme karşısına çıkacak. İspanya´da geçtiğimiz dönem Sosyalist İşçi Partisi’nden (PSOE) Adalet Bakanlığı yapan Juan Fernando Lopez Aguilar hakkında boşanma süreci yaşadığı eşine tokat attığı ve sözlü hakaret ettiği gerekçesi ile savcılık tarafından dava açıldı.

Juan Fernando Lopez Aguilar halen Sosyalist İşçi Partisi´nden Avrupa Parlamentosunda milletvekili olarak görev yapıyor. Aguiler aynı zamanda Adalet Bakanlığı yaptığı dönemde kadın hakları ve kadına karşı uygulanan şiddet olayları nedeni ile çıkarmış olduğu yasalarla tanınıyordu.

İspanya eski Adalet Bakanı Juan Fernando Lopez Aguilar suçlamalarla ilgili bir açıklama yaparak siyasi bir komplonun içinde olduğunu söyledi. Aguilar davanın sonuçlanmasına kadar ise Sosyalist İşçi Partisi´ndeki görevinin de askıya alınmasını talep etti.

Kadına şiddet olayları İspanya´nın en hassas olduğu konuların başında geliyor. Kadına uygulanan şiddeti partiler üstü bir konu olarak gören hükümetler çıkardığı yasalarla parlamentoda tam anlamı ile bir bütünlük sağlayabiliyorlar.

Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)

Etiketler: