Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Kazakistan’da bir köy ‘derin uyku’da
Kazakistan’da bir köy ‘derin uyku’da

Kazakistan’da bir köy ‘derin uyku’da

Gizemli bir hastalık, Kazakistan’daki bir köyde insanların âniden düşerek günlerce uyumalarına ve halüsinasyon görmelerine yol açıyor. Uzmanlar, radyasyon yayan atıklardan şüpheleniyor.

 

Kazakistan’ın kuzeyindeki Kalaçi köyünde yaşayanlar, bir süredir gizemli bir hastalığın pençesinde… Aniden düşüp günlerce uyumaya, özellikle çocukların varolmayan yaratıklarla dolu halüsinasyonlar görmesine ve cinsel arzuların aşırı artışına sebep olan bu gizemli salgının sebebi, henüz çözülemedi. Ancak uzmanlar, çevredeki nükleer atıklardan şüpheleniyor. Köydeki salgının radon gazı sızıntısından kaynaklandığını düşünen yetkililer, bölgede yaşayanları tahliye etmeye çalışıyor. Ancak salgının, başka gizemli belirtilerinin de ortaya çıkmasından korkuluyor. Zira hastalığın belirtileri, daha önce baş dönmesi, ayakta duramama, yorgunluk ve hafıza kaybı ile sınırlıymış. Şimdi ise canavar ve yaratıklarla dolu halüsinasyonlar görme, küfürlü konuşma ve aşırı cinsellik arzusu ile kendini gösteriyor.

 

 

Köyden bir kadın, “Doktorlar, erkeklerimizin durumunu görünce, gülmekten kendilerini alamıyor” diyor. Tomsk Politeknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları ise bölgede yıllardır sürdürdükleri araştırmaların sonucunda, bu gizemli hastalığa bir virüs ya da bakterinin değil, çevresel faktörlerin yol açtığı kanısına vardıklarını açıkladı. Üniversitenin jeo-ekoloji ve jeo-kimya bölüm başkanı Profesör Leonid Rikhvanov, “test sonuçlarının da bu hastalığa radyasyonun yol açtığını gösterdiğini” ifade etti. Ancak Rikhvanov, bölgede köylülerin iddia ettiği gibi zehirli kimyasal atıkların gömülü olduğuna ilişkin herhangi bir bulguya rastlayamadıklarını da sözlerine ekledi. Ancak uzmanlar, bölgede Sovyetler Birliği döneminde işletilen ve uranyum çıkartılan eski madenlerin var olduğunu belirtiyor. Profesör Rikhvanov da, bu madenlerden sızan radyoaktif gazların toprağa ve suya sızmış olabileceğini vurguluyor. Tıp uzmanı Doktor Egor Korovin de, köyde yaşayanlarda ortaya çıkan hastalığın, beyinde belirsiz hasarlara yol açan “Ansefalopati” olduğunu ileri sürdü.

 

MIRROR

Etiketler: