Çarşamba , 22 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Kıbrıslı Türkler yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında
Kıbrıslı Türkler yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında

Kıbrıslı Türkler yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında

Kıbrıs Türk halkı, bu gün, 5 yıl boyunca görev yapacak Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidiyor. 7 adayın seçmenlerin tercihi olmak için aylardır sürdürdüğü çalışmalarda sona gelindi. Bu gün söz seçmende olacak. 24 Mart’ta başlayan seçim propagandası, dün saat 18.00’de sona erdi.
KKTC tarihindeki 7. Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak bu günkü seçimde oy kullanma hakkına sahip 176 bin 916 seçmen, ülke genelinde kurulacak 693 şeffaf sandıkta 08.00-18.00 saatleri arasında oy verebilecek. Yüksek Seçim Kurulu YSK’dan alınan bilgiye göre, seçmenlerden 55 bin 764’ü Lefkoşa, 45 bin 993’ü Gazimağusa, 35 bin 397’si Girne, 20 bin 811’i Güzelyurt ve 18 bin 951’i de İskele ilçelerinde kayıtlı. Seçmenler oy pusulasındaki sırayla Mustafa Onurer (Kıbrıs Sosyalist Partisi), Sibel Siber (Cumhuriyetçi Türk Partisi), Kudret Özersay (Bağımsız), Derviş Eroğlu (Bağımsız), Mustafa Ulaş(Bağımsız), Mustafa Akıncı (Bağımsız) ve Arif Salih Kırdağ (Bağımsız) arasından birine evet mührü vurarak tercih yapacak.

 

NASIL OY KULLANILACAK

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenler, 7 adayın adlarının ve amblemlerinin yer aldığı birleşik oy pusulasında tercih ettikleri adayın isminin yer aldığı bölümde herhangi bir yere, yani adayın adı ve amblemi bulunan yer de dahil olmak üzere adaya ayrılan iki çizgi arasında kalan herhangi bir yere evet mührünü bir kez vurmak suretiyle oy kullanacak.

 

Seçmenlerin kayıtlı oldukları sandıklarda oy vermesi ve oy kullanırken sandık kuruluna KKTC veya KTFD kimlik kartı, pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti; polislerin ise polis kimlik kartı sunması zorunlu. Oy kullanırken seçmen kartı ise zorunlu değil. Seçmenin kapalı oy kullanma yerine tek başına giderek oyunu kullanması gerekiyor. Görme ve bedensel engelliler ise diledikleri bir seçmenin yardımıyla oy kullanabilecek. Evet mührünün oy pusulasında tercih edilecek adayın bölümüne sadece bir kez vurulması gerekiyor. Olası kaymalar ve çift mühür izlenimi verecek yanlış kullanımlar oy pusulasının geçersiz sayılmasına yol açabilecek. Birden çok evet mührü taşıyan oy pusulaları geçersiz olacak. Oy pusulasında, oy verilecek aday ile diğer adayı ayıran çizgi üzerine basılacak mühür de pusulayı geçersiz kılacak. Oylama sadece evet mührüyle yapılabilecek. Oy pusulasının herhangi bir yerine kalem veya başka bir araçla konulacak herhangi bir işaret, oy pusulasının geçersiz sayılmasına yol açacak. Kapalı oy kullanma yerinde cep telefonu, fotoğraf makinesi, herhangi bir kayıt cihazıyla girmek de kesinlikte yasak olacak.

 

RESIMID_15685906

 

YSK HAZIR

 

Yaklaşık 4 bin kişinin görev yapacağı seçim için hazırlıklarını tamamlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sonuçları Yakın doğu Üniversitesi YDÜ’yle işbirliği içinde www.mahkemeler.net ve YDÜ’nün www.umitilhan.comcum2015index.asp adresinden duyuracak. İlk sonuçların saat 18.30 civarında açıklanması bekleniyor. YSK, engelli seçmenlerin sandıklara kolay ulaşımı için de bazı önlemler aldı ve rampalar yaptırıldı.

 

YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OY ALAN OLMAZSA 2. TUR

 

Anayasa’nın 99. maddesine göre, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için seçimde kullanılan geçerli oyların yüzde 50’sinden bir fazlasını almak gerekiyor. Adaylardan hiçbiri bu oy oranına ulaşamazsa, seçim ikinci tura kalacak ve 26 Nisan Pazar günü en çok oyu alan iki aday arasında yeniden seçim yapılacak.

 

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

 

Seçim ve Halkoylaması Yasası uyarınca bazı yasaklar uygulamada olacak. Buna göre, saat 19.00’a kadar radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Radyo ve televizyonlarda, 19.00 ila 21.00 saatleri arasında, seçimle ilgili olarak sadece YSK tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek; saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak. Bu gün, ülke genelinde alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak; eğlence yeri niteliği de taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. Ayrıca emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamayacak.

Ali RUHLUEL – LEFKOŞA (DHA)

Etiketler: