Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » KKTC’de Türk ve Rum cenazeleri karıştı, siyasi kriz patladı!
KKTC’de Türk ve Rum cenazeleri karıştı, siyasi kriz patladı!

KKTC’de Türk ve Rum cenazeleri karıştı, siyasi kriz patladı!

KKTC’nin Karpaz bölgesinde aynı tarihlerde ölen biri Rum diğeri Türk iki kadının cenazeleri karıştırılarak Türk diye Rum kadın gömülünce bir günlük siyasi kriz patladı.

 

Hürriyet gazetesinden Ömer Bilge’nin haberine göre cenaze skandalı, Karpaz’da Rumların yoğun olarak yaşadığı Sipahi köyünde başladı. 92 yaşındaki Rum Marulla Savaslisi (aşağıdaki fotoğrafta) geçen hafta sonu öldü ve cenazesi dini törenle gömülünceye kadar bekletilmek üzere Gazimağusa kenti devlet hastanesi morguna kaldırıldı.

 

Geçen hafta Pazartesi günü ise, İskele’de 85 yaşındaki Ayşe Tekeli vefat etti ve cenazesi Rum kadınla aynı hastaneye kaldırıldı. Türk aile, Çarşamba günü morgdan yanlış cenazeyi alarak, boynunda haç taşıyan Rum kadını, Ayşe Tekeli diye İskele mezarlığına gömdü.

 

Skandal, Rum ailenin, aralarında Kıbrıs Rum yönetimi milletvekillerinin de bulunduğu büyük bir kalabalıkla morga gitmesiyle ortaya çıktı. Pazar ayiniyle kilisede tören düzenlemeyi planlayan Rum aile, başka bir kadınla karşılaşınca siyasi kriz çıktı. Rum tarafından gelen yoğun tepkiler üzerine KKTC Bakanlar Kurulu kararıyla Ayşe Tekeli’nin mezarı açıldı ve cenazeler iade edildi.

28918112

 

Etiketler: