Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Komisyon başkanından şaşırtan hareket…Başbakanı ‘diktatör’ diyerek karşıladı
Komisyon başkanından şaşırtan hareket…Başbakanı ‘diktatör’ diyerek karşıladı

Komisyon başkanından şaşırtan hareket…Başbakanı ‘diktatör’ diyerek karşıladı

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı ‘Diktatör geliyor’ sözüyle karşılayarak şaşkınlık yarattı. Orban’ın bu şakaya gülerek karşılık verdiği görüldü.

Letonya’nın başkenti Riga’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker damga vurdu. Zira Juncker, Macaristan Başbakanı Viktor Orban sahneye çıktığı esnada, “Diktatör geliyor” ifadesini kullanarak şaşkınlık yarattı.

Russia Today’de yer alan habere göre, sahneye çıktıktan sonra Orban’ı bir kez daha “Diktatör” diyerek selamlayan Juncker, başbakanla tokalaşmanın ardından yanağına da hafifçe vurdu.

Orban ise bu şakaya gülerek karşılık verdi. Fotoğraf çekiminde ise Juncker’in Orban’ı şaka yaparak ittiği görüldü. Reuters, Juncker’in Orban’a daha önce de “diktatör” dediğini aktarırken, bunun hiçbir zaman kamera önünde olmadığı belirtildi.

2010’dan bu yana görevini sürdüren Orban, Batı tarafından insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor. Juncker, son olarak Orban’ı, Macaristan’da 1990’da kaldırılan idam cezasını yeniden gündeme getirmesi nedeniyle eleştirmiş ve durumun Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğunu vurgulamıştı.

Zirve boyunca esprileriyle gündemde olan Juncker, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kravat takmamasına da değinerek, kendi kravatını Tsipras’ın boynuna tutmuş ve salondakileri güldürmüştü.

Etiketler: