Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Mehmet Salih Gaygusuz’un İngiltere’de bulaşıkçılıktan belediye başkanlığına başarı öyküsü
Mehmet Salih Gaygusuz’un İngiltere’de bulaşıkçılıktan belediye başkanlığına başarı öyküsü

Mehmet Salih Gaygusuz’un İngiltere’de bulaşıkçılıktan belediye başkanlığına başarı öyküsü

 

İngiltere’de Magna Carta Yasaları’nın 800 yıl önce imzalandığı St. Albans kentinde Muhafazakar Parti’den belediye başkanı seçilen Türk vatandaşı Mehmet Salih Gaygusuz, belediye binasında düzenlenen törenle dün akşam göreve başladı.

St. Albans Belediye binasında düzenlenen devir teslim töreniyle kentin belediye başkanlığı koltuğuna resmen oturan Salih Mehmet Gaygusuz, bu görevin kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi.

43 yıl önce St. Albans kentine bir göçmen olarak geldiğini ve hayatının hiç kolay geçmediğini belirten Gaygusuz, “Bu kent bana harika bir aile, inanılmaz bir eş verdi. Bu harika şehir bana sahip olduğum her şeyi verdi ve ne büyük bir fırsattır ki, şimdi ben de belediye başkanlığı görevimle borcumu ödüyorum. Bu benim hiçbir zaman unutmayacağım ve benimle sonsuza dek yaşayacak bir onur” dedi.

Türk Belediye Başkanı ayrıca, görevine ilk olarak şehrindeki yardım kuruluşlarına vereceği destekle başlayacağını vurguladı.

Törendeki konuşmacıların ardından Liberal Demokrat Parti’den St Albans kentinin eski belediye başkanı Geoff Harrison görevini, yedi rakibini geride bırakarak yerel seçimleri kazanan Salih Mehmet Gaygusuz’a devretti.

BULAŞIKÇILIKTAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA UZANAN HİKAYE

1972 yılında, 16 yaşındayken Trabzon’dan İngiltere’ye göç eden Gaygusuz, işe ilk olarak Londra’da Kıbrıslı Türk restoran sahibi Ali Salih’in yanında bulaşıkçılıkla başladı. Hemen ardından İngiltere’nin St. Albans kentine yerleşen Türk Belediye Başkanı, burada bir süre restoranlarda garsonluk yaptıktan sonra kendi lokantasını açarak hayatına devam etti. Garsonluk yaptığı sırada tanıştığı İngiliz vatandaşı Maureen’le evlenen Gaygusuz, iki çocuk babası.

2006 yılında Başbakan David Cameron’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti’den, St. Albans Belediyesi meclis üyeliğine seçilen Salih Mehmet Gaygusuz, görevini 3 dönem üst üste sürdürdü. 7 Mayıs’ta yapılan yerel seçimlerde ise 7 rakip adayını geride bırakarak, kentin belediye başkanı olarak seçildi.

HİÇ TÜRK SEÇMENİN OLMADIĞI KENTTE SEÇİLDİ

Ingiltere'nin St. Albans kentinde Muhafazakar Parti'den belediye baskani secilen Turk vatandasi Mehmet Salih Gaygusuz (soldan 2.), torenle gorevine basladi. Mehmet Gaygusuz, esi Maureen Gaygusuz, kizi Sarah Goodlad

Ingiltere’nin St. Albans kentinde Muhafazakar Parti’den belediye baskani secilen Turk vatandasi Mehmet Salih Gaygusuz (soldan 2.), torenle gorevine basladi. Mehmet Gaygusuz, esi Maureen Gaygusuz, kizi Sarah Goodlad

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Gaygusuz, hiç Türk seçmenin olmadığı bir bölgeden belediye başkanı olarak seçilmesine ilişkin ise “Hiç Türk olmayan bir yerde Mehmet Gaygusuz, belediye encümen üyesi olarak seçiliyor ve ondan sonra 3 dönemdir de bu hayatı, bu görevi sürdürüyoruz. Arkadaşlarımız, dostlarımız, bizi tanıyan, bize güvenen grup arkadaşlarımız, Muhafazakar Parti grubu bizi uygun gördüler. Bu göreve layık gördüler ve seçtiler. Bundan sonra inşallah güzel bir şey yapıp, güzel bir isimle görevimize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Devir teslim törenine, St Albans Milletvekili Anne Main, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, St Albans Belediyesi meclis üyeleri ve birçok kent sakini katıldı.

Etiketler: