Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Obama: ‘Küba için sayfayı çevirme zamanı’
Obama: ‘Küba için sayfayı çevirme zamanı’

Obama: ‘Küba için sayfayı çevirme zamanı’

ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile yaptığı toplantının iki ülke arasında onlarca yıl yaşanan düşmanlıktan sonra “sayfayı çevirmeye” yardımcı olacağını söyledi.

Obama, Panama’daki Amerika Zirvesi sırasında yaptıkları toplantıyı “samimi ve verimli” olarak nitelendirdi.

Obama, eski düşmanlar arasına farklılıkların var olmaya devam edeceğini, ancak karşılıklı çıkarları koruyabileceklerini söyledi.

Toplantı yarım yüzyılı aşkın bir süredir iki ülkenin liderleri arasındaki ilk resmi görüşme oldu.

Başkan Obama “Farklı görüşleri karşılıklı saygı ve nezaket ruhu içinde ortaya koyabileceğimiz sonucuna vardık” dedi.

“Zamanla sayfayı çevirmek ve iki ülke arasında yeni bir ilişki geliştirmek mümkün olacaktır” diyen Obama’nın sözleri ABD-Küba ilişkilerinde tarihi yumuşamanın hakim olduğu bölgesel zirve sonunda geldi.
0,,18375179_303,00

ZİRVEDEN NOTLAR

ABD Başkanı Barack Obama, dün ülkesinin Küba politikasındaki değişimin Amerika kıtasının tamamına yaklaşımı konusunda bir dönüm noktası olduğunu söylemişti.

Panama’da düzenlenen Amerika kıtası ülkeleri toplantısında konuşan Obama, ABD’nin geleceğe odaklandığını ve ideolojik savaşların parçası olmak istemediğini vurguladı.

Amerikan Başkanı, ekonomik büyümeye yeni bir ivme kazandırmak ve Amerika kıtasının daha rekabetçi olmasını sağlamaya yardımcı olmak istediklerini de kaydetti.

DÜRÜST İNSAN

Küba lideri Raul Castro da, zirvede yaptığı konuşmada, Obama’yı ‘dürüst bir insan’ olarak niteledi.

Washington’dan gelen haberler, Obama yönetiminin Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlandığına işaret ediyor. Küba’nın listede yer alması iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasının önündeki en önemli engellerden biri olarak görülüyordu. Ancak iki ülke arasındaki yumuşamanın ABD ile Venezuela arasındaki gerilim nedeniyle gölgede kalma riski var.

VENEZUELA-ABD ARASINDA GERİLİM
150411061312_ceremony_624x351_reuters_nocredit
Küba ile ABD arasındaki yumuşama iklimi Venezuela ile ABD arasında yaşanan gerginliklerle bir zıtlık oluşturuyor.

Caracas ile Washington arasında diplomatik ilişkiler büyükelçilerin karşılıklı olarak gönderilmiş olması nedeniyle kopmuş durumda.

Gerilim, ABD’nin insan hakları ihlalleriyle suçladığı bazı Venezuelalı yetkililer hakkında yaptırım uygulamasıyla tırmandı.

‘EMPREYALİZM DEĞİL, BARIŞ ZAMANI’

Obama da, yaptırımlar çerçevesinde Venezuela’yı ABD’nin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak niteledi.

Venezuela lideri Nicolas Maduro, kararın geri alınması için 10 milyondan fazla imza toplarken, ziyaretinin başında ABD’nin Panama işgalinde hayatını kaybedenler anısına inşa edilen anıtı ziyaret etti.

Maduro, ”bu emperyalizm değil, barış zamanı” diyerek, ”Venezuela’ya saygı gösterilmesi için mücadele ettiklerini, yapıcı bir anlayışla saygıya dayalı ‘tarihi adımlar’ atmak istediklerini” söyledi.

BBC TÜRKÇE

Etiketler: