Pazartesi , 2 Mart 2015
Anasayfa » Dünya » Öldürülen Putin muhalifi Nemtsov için binlerce Rus yürüdü
Öldürülen Putin muhalifi Nemtsov için binlerce Rus yürüdü

Öldürülen Putin muhalifi Nemtsov için binlerce Rus yürüdü

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Kremlin’in yanı başında silahlı saldırı sonucu öldürülen muhalif lider Boris Nemtsov için binlerce kişi ‘yas yürüyüşü’ gerçekleştirdi.

Başkent Moskova’da yaklaşık 7 ilâ 10 bin kişi, Slavyanskaya Meydanı’ndan başlayarak Nemtsov’un öldürüldüğü Bolşoy Moskvoretskiy Köprüsü’ne doğru yürüdü. Yürüyüşe katılanlar Rusya bayrakları, Nemtsov’un resimleri, pankart, çiçek ve siyah kurdele taşıdı. Olaysız bir şekilde gerçekleşen yürüyüşte ‘kahramanlar ölmez’ dövizi dikkat çekti.

İngiltere, Almanya ve Fransa’nın Moskova Büyükelçileri de yürüyüşe katılırken, mizah dergisi Charlie Hebdo’dan esinlenen bazı grupların #JeSuisBoris yazılı pankart taşımaları dikkat çekti. Moskova kent yönetimi, 50 bin kişiye kadar yürüyüş için izin verdi.

Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da da yaklaşık 6 bin kişi, Nemtsov’un öldürülmesini protesto etti.

Nemtsov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna politikasını protesto için bugün düzenlenmesi planlanan bir gösteriye öncülük edecekti. Yönetim karşıtı bu gösteri iptal edildi. Yürüyüşte yolsuzlukla mücadele ve yerel yönetimin güçlendirilmesi taleplerinin dile getirilmesi planlanıyordu.

Nemtsov’un öldürülmesi üzerine iptal edilen gösteri, ‘Yas yürüyüşü’ne dönüştürüldü. Nemtsov, muhalefet liberal demokrat parti PARNAS’ın eş başkanlığını ve Yaroslavl kent parlamentosu milletvekilliği görevlerini yapıyordu.

PUTİN TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKTUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Putin’i Ukrayna’da ‘anlamsız bir saldırganlık sergilemekle’ suçlayan Eski Başbakan Yardımcısı Nemtsov,  yakın zaman önce verdiği bir mülakatta Ukrayna savaşa muhalefeti nedeniyle Putin tarafından öldürülmekten korktuğunu söylemişti.

Putin dünkü saldırıyı kınadı. Suikastı bir ‘provokasyon’ olarak niteleyen Putin, sorumluların bulup cezalandıracaklarını söyledi.

Muhalif lider, 1990’lı yıllarda Boris Yeltsin’in devlet başkanı olduğu dönemde enerji bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

CİHAN/BBC Türkçe