Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Pakistan’da kiliseye bombalı saldırı: 14 ölü, 80 yaralı
Pakistan’da kiliseye bombalı saldırı: 14 ölü, 80 yaralı

Pakistan’da kiliseye bombalı saldırı: 14 ölü, 80 yaralı

Pakistan’ın Lahor kentinde bir Katolik kilisesine bombalı saldırı düzenlendi. Hristiyanların yaşadığı bölge olan Yuhanabad semtinde yaşanan saldırı sonrası halk ayaklandı. Öfkeli kalabalık saldırıdan sorumlu tutukları bir kişiyi diri diri yaktı.

Reuters’ın haberine göre pazar duasının devam ettiği sırada yaşanan iki patlamada en az 14 kişi yaşamını yitirdi, 80 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Saldırıda intihar bombacısının kilisenin girişinde kendisini patlattığı, yaşanan kaos esnasında ise ikinci bir patlamanın daha yaşandığı açıklandı. Saldırıyı Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) örgütünün Cameatul Ahrar grubu üstlendi.

Bazı görgü tanıkları, kiliseye girmeye çalışan saldırganların polis tarafından durdurulduğu an üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiklerini söyledi.

HALK AYAKLANDI, BİR KİŞİ YAKILDI

28342287

Yerel televizyonda yayınlanan görüntülerde öfkeli bölge halkının saldırıyla bağlantısı olduğunu iddia ettikleri bir kişiye linç girişiminde bulundukları, başka bir kişiyi ise yakarak öldürdükleri görüldü.

Öte yandan 4 polisin öfkeli Hristyanlar tarafından rehin alındığı kaydedilirken Karaçi şehrinde protesto yürüyüşleri düzenlenmeye başladı. Saldırının gerçekleştiği Yahunabad semtinde 1 milyon Hristiyanın yaşadığı belirtiliyor.

Pakistan’da başta Hristiyanlar olmak üzere azınlıkta olan halk sık sık Taliban saldırılarının hedefi oluyor.

AJANSLAR

Enraged Christians lynch a man they suspected of being involved in a suicide attack on a church in Lahore

Etiketler: