Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Putin’den kara liste
Putin’den kara liste

Putin’den kara liste

AB’nin, Doğu Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya 14 aydır uyguladığı yaptırımlara karşılık Putin, 89 Avrupalı yetkilinin Rusya’ya girişini yasakladı.

Rusya’da Vladimir Putin yönetimi, Ukrayna ve Kırım politikaları nedeniyle uygulanan yaptırımlara karşılık, çok sayıda Avrupalı politikacı ve üst düzey askeri yetkiliye Rusya’ya giriş yasağı getirdi.

Yasaklıların listesi AB elçiliklerine gönderildi. Rusya hükümetinin Avrupalı politikacılara, AB yaptırımlarına cevaben seyahat yasağı getirdiğini basın toplantısında duyuran Hollanda Başbakanı Mark Rutte, listede Hollanda Parlamentosu’ndan iki, Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) da bir Hollandalı milletvekili bulunduğunu açıkladı. Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, listede toplam 89 ismin yer aldığını belirtti. Bild ve Frankfurter Allgemeinen Zeitung gazetelerinin haberlerine göre, listede 8 Alman politikacı da bulunuyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU’dan Federal milletvekili Karl-Georg Wellmann’ın yanı sıra, CDU/CSU Parlamento Grup Başkanvekili Michael Fuchs, AP’deki Yeşiller Partisi Grup Başkanvekili Rebecca Harms ile Yeşiller milletvekili Daniel Cohn-Bendit, AP’deki Liberal grubun lideri Guy Verhofstadt ve AB Bakanlar Konseyi Genel Sekreteri Uwe Corsepius da listede bulunuyor. Eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Eski Polonya Başbakanı, AP’nin eski başkanı Jerzy Buzek gibi önemli isimler de listede yer aldı. “barışa zarar” Alman vekil Wellmann, geçen pazar Moskova’da havalimanında engellen-miş, Rusya’ya girişinin Kasım 2019’a kadar yasak olduğu açıklanmıştı.

Alman politikacı Fuchs, Rusya’nın, düşüncelerini ifade eden siyasetçileri yasaklamasının doğru olmadığını söyledi. Fuchs, pek çok kez Rusya’ya yaptırımları savunmuştu. Yeşiller’den Bendit ise “Rusya gibi totaliter bir sistemin beni totaliter rejimin düşmanı olarak damgalamasından onur duyarım” diye konuştu. ABD ve AB, birçok üst düzey Rus yöneticiyi kara listeye alarak mal varlıklarını dondurmuştu. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, kararın barış sürecini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

DW/TARAF

Etiketler: