Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Rusya, IŞİD’in en büyük gelir kaynağını açıkladı
Rusya, IŞİD’in en büyük gelir kaynağını açıkladı

Rusya, IŞİD’in en büyük gelir kaynağını açıkladı

Rusya Federal Uyuşturucu İle Mücadele Servisi (FSKN) Başkanı Viktor İvanov, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) en büyük gelirinin uyuşturucu parası olduğunu söyledi.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) toplantısında konuşan İvanov, “Irak, Afrika, Avrupa ve diğer ülkelere doğru uzanan uyuşturucu boru hatları tespit edildi. Bu IŞİD’in temel kaynaklarından. Uyuşturucu satışı terör örgütü IŞİD’i destekleyen temel kaynak” dedi.

İvanov daha önce yaptığı açıklamalarda Rusya’da 8 milyon civarında uyuşturucu kullanan olduğunu ve bunların 3,5 milyonunun da bağımlı hale geldiğini ifade etmişti. Afganistan’da üretilen uyuşturucunun en büyük pazarlarından biri Rusya. Uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan haplarla ilgili sadece Rusya pazarı 10 milyar dolara dayanmış durumda. Yetkililere göre uyuşturucu kullanan ve taşıyanlara yönelik cezalar çok yetersiz.

Zirveye KGAÖ üyesi ülkeler Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan’dan uyuşturucu ile mücadele servisi başkanları katıldı.

MOSKOVA (CİHAN)

Etiketler: