Salı , 30 Aralık 2014
Anasayfa » Dünya » ‘Şam rejiminin hava saldırılarında 37 sivil öldü’
‘Şam rejiminin hava saldırılarında 37 sivil öldü’

‘Şam rejiminin hava saldırılarında 37 sivil öldü’

Suriyeli muhalifler, Şam rejiminin IŞİD’in kontrolündeki bölgelere düzenledikleri hava saldırılarında en az 37 sivilin öldüğünü duyurdu. Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hayatını kaybedenlerin yedisinin çocuk, ikisinin de kadın olduğunu bildirdi.

Gözlemevi’ne göre, Suriye ordusuna ait helikopterler ve savaş uçakları dün gece yarısı ve bugün Halep kentinin El Bab ve Kbasin bölgelerini bombaladı. Saldırılarda misket bombası da kullanıldığı iddia edildi.
Düşürülen Ürdün uçağına rağmen ABD öncülüğündeki koalisyonun da hava saldırılarını sürdürdüğünü belirten Gözlemevi, koalisyonun dün Kobani’deki IŞİD mevzilerini vurduğunu ve Irak sınırı yakınlarındaki Ebu Kemal şehrini bombaladığını bildirdi.

Gözlemevi’ne göre, bugün Suriye’nin kuzeydoğu vilayeti Haseki’de ve Eylül ayından bu yana çatışmaların devam ettiği Kürt kenti Kobani’de IŞİD’in en az 44 militanı öldürüldü.

‘KOBANİ BELEDİYE BİNASI YPG’YE GEÇTİ’

Öte yandan, BBC Türkçe’ye konuşan Kobani Kantonu Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, IŞİD’le savaşan Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) belediye binasını ele geçirdiğini açıkladı. Bakan Hesen, kentte çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Kobani’deki Peşmerge güçlerinin Komutanı Amit Reşit Zebari de Kürt güçlerinin ağır silahlarla doğu cephesindeki Mıştenur Tepesi’n, vurduklarını ve tepeye çok yaklaştıklarını söyledi.

Çatışmaların daha çok doğu ve güney cephesinde yaşandığını kaydeden Zebari, “Mıştenur Tepesi çok önemli. Bu tepeyi alırsak Kobani’nin tamamı hâkimiyetimizde olacaktır” dedi.

IŞİD Kobani’ye, stratejik öneme sahip tepeyi ele geçirdikten sonra girebilmişti.

BBC Türkçe