Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Saraydan, ‘zorla cinsel ilişki’ iddiasına sert yalanlama
Saraydan, ‘zorla cinsel ilişki’ iddiasına sert yalanlama

Saraydan, ‘zorla cinsel ilişki’ iddiasına sert yalanlama

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğlu 55 yaşındaki Prens Andrew’in (ortada) Amerika’da 17 yaşındaki bir kızla zorla cinsel ilişkiye girdiği yönündeki skandal haber İngiltere’nin gündeminden düşmüyor.

Buckingham Sarayı’ndan dün iddiaları yalanlayan açıklamanın ardından daha önce benzeri görülmemiş biçimde ikinci bir sert açıklama daha geldi.

İlk açıklamasında herhangi bir yorum yapmaktan kaçınan Buckingham Sarayı ikinci açıklamasında iddiaların ‘kat’i biçimde doğru olmadığı’nı vurguladı.

Buckingham Sarayı’nın sözcüsü ‘York Dükü Prens Andrew’in, Virginia Roberts ile herhangi bir ilişki veya herhangi bir cinsel ilişki yaşadığı kesinlikle doğru değildir. Suçlamalar yanlıştır ve hiçbir temele dayanmamaktadır’ ifadelerini kullandı.

PRENSİN ADI GEÇİYOR

İngiliz Daily Mail gazetesinin aktardığına göre, kadının suçlamaları York Dükü’nün eski arkadaşı ve pedofili suçundan mahkum olmuş Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in yargılandığı davanın bir bölümünü oluşturuyordu. Duruşmada, reşit olmayan bir genç kızla cinsel ilişkiye girme suçlamasında Prens’in de adı geçiyordu.

Prens Andrew’in Epstein ile New York’ta fotoğraflandığını yazan gazete, genç kadının 1999-2002 yılları arasında Londra, New York ve Epstein’e ait Karayipler’deki bir adada prens ile zorla cinsel ilişkiye girmeye zorlandığını iddia ettiğini aktardı.

Mail on Sunday ve Sunday Mirror gazeteleri bugünkü baskılarında Virginia Roberts ile son yıllarda yapılmış röportaja yer verirken, Sunday Express gazetesi Prens Andrew’in İsviçre’deki kayak tatilinde olduğunu ve İngiltere’ye döner dönmez tecavüz iddialarla karşılaştığını yazdı.


BASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’un Amerika’da 17 yaşındaki bir kızla zorla cinsel ilişkiye girdiği iddiaları İngiliz basınını ikiye böldü. Bazı gazeteler Prens Andrew’u aklamaya çalışırken, diğer gazeteler Andrew’un dokunulmazlık zırhını kullanarak arkadaşıyla yaptığı gizli anlaşma sayesinde kendini sıyırabileceğini yazdı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in ortanca oğlu Prens Andrew’un reşit olmayan bir kızla cinsel ilişkiye girdiği iddialarının soruşturulduğu dava ile ilgili her gün ilginç iddialar ortaya atılıyor. İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Sunday Times gazetesi, Prens Andrew’un seks skandalından arkadaşıyla yaptığı gizli bir anlaşma sayesinde kendini sıyırabileceğini iddia etti.

 

Haberi ‘seks davasında prense dokunulmazlık” başlığı ile veren gazete, Prens Andrew’un (54), ABD’de görülen ‘seks kölesi’ davasından arkadaşıyla yaptığı gizli anlaşma ile kurtulabileceğini yazdı.

“ÜÇ ÇOCUĞLA AVUSTURALYA’DA YAŞIYOR”

Gazete, Florida eyaletinde görülen davada adı Virginia Roberts olduğu inanılan kadının, 1999-2002 yılları arasında, 17 yaşındayken ABD’li işadamı Jeffrey Epstein, tarafından Prens Andrew’un aralarında bulunduğu bazı kişilerle cinsel ilişkiye zorlandığını öne sürdü. Gazete Prens Andrew ile ilişkiye girdiği iddia edilen Virginia Roberts’ın şu anda Avusturalya’da üç çoçuğu ile yaşadığını belirtti.

Mahkemeye belgelerle ortaya atılan iddiaya göre, kadın, Prens Andrew’la Londra, New York ve Karayipler’de ilişkiye zorlandı. Epstein, 2008 yılında, “küçük yaşta kızları hayat kadınlığına zorladığı” gerekçesiyle 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Hapisten çıktıktan sonra Epstein ile görüşen Andrew, birlikte fotoğrafları kamuoyuna yansıyınca bu arkadaşlığı nedeniyle özür dilemişti.

Gonca YAĞCI – Aynur TATTERSALL/ LONDRA, (DHA)