Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Taliban: Nato Afganistan’da yenildi
Taliban: Nato Afganistan’da yenildi

Taliban: Nato Afganistan’da yenildi

Taliban, Afganistan’da koalisyon güçlerinin muharebe görevinin sona ermesinden bir gün sonra yaptığı açıklamada ABD ve müttefiklerinin ‘yenildiğini’ belirtti.

Nato, Afganistan’da 13 yıldır süren görevini Pazar günü sonlandırmıştı. Ancak 13 bin asker Afgan ordusunu eğitmek için ülkede kalmaya devam edecek.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid yaptığı açıklamada, Nato’nun görevini tamamlamasıyla ilgili yaptığı törene dair ‘yenilgi ve hayal kırklıklarının açık bir göstergesi’ yorumunu yaptı.

Mujahid, Taliban’ın ‘kalan işgal güçlerini kovarak saf bir İslami sistem kuracağını’ söyledi. Bu arada Pazartesi günü Taliban tarafından  elmand Eyaleti’nde gerçekleştirilen bir saldırıda dört askerin ve sekiz militanın öldüğü belirtildi. Nato Afganistan’a, ABD’yi hedef alan 11 Eylül saldırıları arasından asker göndermeye başlamıştı.

50 ülkeden fazla asker Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) bünyesinde görev yapmıştı. ABD ve müttefiklerine göre Afgan güvenlik güçlerinin Taliban saldırılarını önleyebilir durumda. Ancak son aylarda şiddet olaylarından ciddi bir artış söz konusuydu. Bu yıl, 2001’den bu yana Afganistan’daki en kanlı yıldı.

Yıl içinde Afganistan güvenlik güçlerinin en az 4600 üyesi yaşamını yitirdi. 2001’den bu yana yaklaşık 2200’ü ABD askeri olmak üzere 3500’e yakın asker Afganistan’da öldü.

BBC Türkçe