Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Tarihi fotoğraf: O iki isim ilk defa bir araya geldi
Tarihi fotoğraf: O iki isim ilk defa bir araya geldi

Tarihi fotoğraf: O iki isim ilk defa bir araya geldi

İngiltere Prensi Charles ve İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Féin’ın lideri Gerry Adams ilk kez bir araya geldi.

 

Prens Charles’ın dört günlük İrlanda seyahati tarihi bir ana sahne oldu. İrlanda Ulusal Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan Prens Charles, IRA liderliği de yapmış Gerry Adams’la bir araya geldi. Tokalaşan ikili, 10 dakika kadar sohbet etti.

 

29436580

 

Bu görüşmeyle ilk kez bir İngiliz Kraliyet mensubu ile Sinn Fein lideri bir araya gelmiş oldu. 2012 yılındaysa Belfast’ı ziyaret eden Kraliçe Elizabeth, Sinn Fein Başkan Yardımcısı ve IRA’nın eski komutanı Martin McGuinness’le tokalaşmış, bu kare de tarihi olarak nitelendirilmişti.

 

Prensin büyük amcası Lord Louis Mountbatten, 1979 yılında IRA tarafından teknesine konan zaman ayarlı bombayla öldürülmüştü.

 

Saldırının gerçekleştiği dönemde İrlanda siyasetinin yükselen ismi olan Gerry Adams, “Sahip olduğu savaş şöhretiyle, (Mountbatten) açık bir savaş durumunda ölmekten ötürü itirazı olacağını sanmıyorum. Bu ülkeye gelmenin tehlikelerini biliyordu” demişti.

 

 

 

DHA

Etiketler: