Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Ucuz kurtulmuşuz…O katil pilot az kalsın THY’ye geliyormuş !
Ucuz kurtulmuşuz…O katil pilot az kalsın THY’ye geliyormuş !

Ucuz kurtulmuşuz…O katil pilot az kalsın THY’ye geliyormuş !

Kokpit kapısını kilitleyerek Germanwings uçağını Alp Dağları’na düşüren İkinci Pilot Andreas Lubitz’in uçuş okulundan mezun olduktan sonra 80 arkadaşı ile birlikte Türk Hava Yolları’nda (THY) görev yapması için görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

Aralarında Lubitz’in de bulunduğu 80 pilot uçuş akademisini bitirmelerinin ardından Lufthansa’da göreve başlayacaktı. Ancak küçülmeye giden Alman havayolunun bu pilotlara ihtiyacı kalmamıştı. Eğitimlerini yeni tamamlayan pilotlar için alternatif aranmaya başlandı.

THY İLE GÖRÜŞME YAPILDI

THY, eğitimlerini Lufthansa Uçuş Akademisi’nde tamamlayan 80 pilotu almak üzere Lufthansa ile masaya oturdu. Yapılan pazarlıkta THY 80 pilota görev yapacakları Boeing 737 veya Airbus A320 uçaklarının tip eğitimi verecekti. Pilotlar 40’lı iki grup halinde THY’de eğitim alacak ve tip eğitimi sonrasında da Alman pilotlar beş yıllığına THY’de görev yapacaktı.

TECRÜBELERİNİ ARTIRACAKLARDI

Böylelikle Lufthansa hem bu pilotları değerlendirecek hem de genç pilotlar uçuş saati tecrübelerini artıracaklardı. Lufthansa bu pilotlar karşılığında A340 ve A330 gibi uzun menzilde 60 yaşında emekliliği hak etmiş pilotlara THY’de görev yapma imkânı sunacaktı.
Görüşmelerden sonuç çıkmadı. Lufthansa Grubu, bu pilotların daha fazla yerde bekletmedi ve grup şirketlerinde görev yapmalarını istedi. Lubitz, A330, 747 gibi uzun menzilli yolcu uçaklarında ikinci pilot olarak Lufthansa kariyerine başlamayı hayal ederken Germanwings’te göreve başladı.

DHA
İŞTE KOKPİT GÖRÜNTÜLERİ
RAHATSIZLIĞINI SAKLADI
24 Mart’ta meydana gelen olayda, Germanwings uçağının kaptan pilotunun kokpitten çıkmasının ardından Andreas Lubitz kapıyı kilitlemiş ve uçağı Alp Dağları’na düşürmüştü. Psikolojik tedavi gören ve bunu şirketinden saklayan Lubitz’in olaydan önce ayrıldığı kız arkadaşına ‘Öyle bir şey yapacağım ki adımı herkes duyacak’ dediği ortaya çıkmıştı.

Etiketler: