Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Ünlü matematikçi trafik kazasında hayatını kaybetti
Ünlü matematikçi trafik kazasında hayatını kaybetti

Ünlü matematikçi trafik kazasında hayatını kaybetti

Hayatıyla ‘Akıl Oyunları’ (A Beautiful Mind) filmine ilham veren ünlü matematikçi John Nash, New Jersey’de içinde bulunduğu taksinin kaza yapması sonucu hayatını kaybetti. Kazada Nash’in eşi Alicia da yaşamını yitirdi.

Nash, 86; eşi ise 82 yaşındaydı. New Jersey polisi, kazanın orta şeritteki bir aracı sollamak isteyen taksi şoförünün, aracın kontrolünü kaybederek korkuluklara çarpması sonucu meydana geldiğini açıkladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre New Jersey merkezli internet sitesi nj.com’ın haberine göre; Nash ve eşinin kaza esnasında emniyet kemerlerinin bağlı olmadığı belirtildi.

Nash, doktora tezi olarak hazırladığı ‘Oyun Teorisi’yle uzun yıllar sonra 1994’te Nobel Ekonomi Ödülü’ne değer görüldü.

‘Akıl Oyunları’ filminde Nash’e hayat veren ünlü aktör Russell Crowe acısını Twitter’dan paylaştı: “Afalladım. Yüreğim John ve Alicia Ailesi’yle birlikte. Harika bir ortaklık. Güzel akıllar, güzel yürekler…”

Nash, bu hafta başında matematik dünyasının en önemli ödülleri arasında gösterilen Abel Prize’ı Noveç Kralı V. Harald’ın elinden almıştı. Ünlü matematikçinin Princeton’daki evine gitmek için taksiye bindiği tahmin ediliyor.

Şizofreni olan Nash’in hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir oda arkaşından bahsedip etrafındakileri korkutmuş ve oda arkadaşıyla yaptığı hayali sohbetler onun şizofren olduğunu ortaya çıkarmıştı.

 

HAYATI BEYAZPERDEYE AKTARILDI

 

John Nash’in hayatı Sylvia Nasar tarafından ‘Akıl Oyunları’ adıyla kaleme alınmış, söz konusu biyografi ise beyazperdeye uyarlanmıştı.

Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği 2001 yapımı filmde, ünlü matematikçiyi Russell Crowe, eşini ise Jennifer Connelly canlandırmıştı.

Russel Crowe’a ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını getiren film, Akademi, Bafta ve Altın Küre gibi sinemanın pek çok prestijli ödülüne layık görülmüştü.

Nobel’li matematikçi Nash ve eşi Alicia, 24 Mart 2002’de Oscar Ödül Töreni’ne katılmıştı. Nash’in hayatının beyazperdeye aktarıldığı ‘Akıl Oyunları filmi, o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde Oscar’a değer görülmüştü.

Etiketler: