Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Wikipedia, NSA’ya dava açtı
Wikipedia, NSA’ya dava açtı

Wikipedia, NSA’ya dava açtı

Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia, Marylande’deki federal mahkemeye açtığı davada, NSA’in ABD Anayasası’nın ifade özgürlüğünü garanti altına alan birinci maddesini ihlâl ettiğini belirtti. 2013’te Edward Snowden’ın NSA’in liderler dahil dünya çağında birçok kişiyi dinlediğine dair belgeleri sızdırmasıyla eleştirilerin hedefi olan NSA, daha önce de dava edildi. Ancak bu davalardan henüz bir sonuç alınabilmiş değil.

Wikimedia ve Uluslararası Af Örgütü’nün açtığı davaya Ceza Savunma Avukatları Birliiği ve Rutherford Enstitüsü de destek veriyor. Dava dilekçesinde, NSA’in dinleme ve gözetleme faaliyetleri yüzünden insan hakları ihlâllerinden muztarib olanlar, gazeteciler, yabancı diplomatlar ve başka bir çok kişinin kendileriyle hassas bilgileri paylaşmaktan çekindikleri vurgulandı.

Ancak NSA’ye karşı açılan bu davada da en önemli sorun mağdur bulmakta. Avukatların NSA’in ceza almasını sağlamaları için kişisel olarak dinleme ve gözetleme faaliyetlerinden ispatlanabilecek şekilde mağdur olduğunu gösterecek müdahiller bulmaları gerekiyor.
2013’te ABD Yüksek Mahkmesi, NSA’ye karşı açılan bir davada istihbarat kurumuna ceza vermeyi reddetmişti.

Reuters

Etiketler: