Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Yargı farkı: Senatörler ayakta, yargıçlar koltukta!
Yargı farkı: Senatörler ayakta, yargıçlar koltukta!

Yargı farkı: Senatörler ayakta, yargıçlar koltukta!

ABD Başkanı Barack Obama’nın Kongre’de yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında, zaman zaman senatörler Obama’yı ayakta alkışlarken, Yüksek Mahkeme yargıçları bu yıl da ayakta alkışlamaya katılmadı.

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’ın haberine göre yargıçlar, tarafsızlıklarına gölge düşeceği endişesiyle tezahüratlara ve ayakta alkışa katılmıyor. 9 kişilik mahkemenin bazı üyeleri, bu nedenle ‘Birliğin Durumu’ törenine katılmayı da reddediyor. Bu yıl sadece altı üye Obama’yı dinlemek için Kongre’ye geldi. Oturanlar John Roberts (mahkeme başkanı), Anthony Kennedy, Ruth Bader Ginsburg, Stephen Breyer, Sonya Sotomayor, Elena Kagan.

ABD Başkanı Barack Obama, dünyanın halen Paris’te iki hafta önce 17 kişinin katledildiği saldırıların sarsıntılarını yaşadığı bir sırada, önceki akşam Amerikan Kongresi’nde geleneksel Birliğin Durumu (SOTU) konuşmasını gerçekleştirdi. Obama konuşmasında Pakistan’da geçen ay Taliban tarafından gerçekleştirilen ve 132’si çocuk 145 insanın öldürüldüğü okul katliamı ile Paris’teki saldırılara vurgu yaptı. ABD Başkanı şu mesajları verdi:

AKILLI LİDERLİK: Mesele ABD’nin dünyada liderlik yapıp yapmadığı değil, nasıl liderlik yaptığı… Ben ABD liderliğinin daha akıllı bir şekline inanıyorum. En iyi liderliği, askeri kuvvetimizi güçlü bir diplomasiyle eşleştirdiğimizde, etkimizi koalisyon oluşturmada kullandığımızda, korkularımızın bizi bu yeni yüzyılın sunduğu fırsatlara karşı körleştirmesine müsaade etmediğimiz zaman elde ederiz.
TERÖRİZME KARŞI BİRLİK: Pakistan’daki okuldan Paris sokaklarına teröristlerin hedefi olan dünyanın her yerindeki insanlarla birlik olduk. Deniz aşırı ülkelere büyük kuvvetler yollamak yerine, ABD’yi tehdit eden teröristlerin kendilerine güvenli yerler edinmemeleri için Güney Asya’dan Kuzey Afrika’ya ülkelerle ortaklıklar kuruyoruz.

IŞİD’İ DURDURUYORUZ: ABD liderliği, askeri gücümüzle birlikte Irak ve Suriye’de IŞİD’in ilerlemesini durduruyor.

RUSYA’YA KARŞI DURDUK: Rusların güç kullanımına karşı çıkıp Ukrayna’nın demokrasisini destekleyerek ve NATO müttefiklerimize güvence vererek büyük ülkelerin küçüklere sataşamayacağına dair prensibi devam ettiriyoruz.

İRAN YAPTIRIMINI VETO EDECEĞİM: Müzakerelerin başarıya ulaşma garantisi yok, İran’ın nükleer silaha erişmesini önlemek için tüm seçenekleri masada tutacağım. Ama bu Kongre tarafından geçirilecek yeni yaptırımlar, diplomasinin başarısız olmasını, Amerika’yı müttefiklerinden ayrı düşürmeyi ve İran’ın nükleer programına yeniden başlamasını garanti eder. Yeni bir yaptırım yasasını veto edeceğim.

SURİYE REJİMİNİ HEDEF GÖSTERMEDİ

Başkanlığının altıncı SOTU konuşmasında Obama terör örgütü El Kaide’nin adını ağzına almadı.

Obama iki yıl önceki konuşmasının aksine Suriye rejimini de hedef göstermedi.

Obama’nın, konukların alkışlarıyla sık sık kesilen ve 45 dakika olarak planlanan konuşması, 1 saat 10 dakikayı buldu.

FİRST LADY’NİN KONUKLARI

Birliğin Durumu konuşmalarında eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın 1982’de başlattığı First Lady’nin özel davetlileri uygulaması yine uygulandı. First Lady Michelle Obama 22 kişiyi davet etti. First lady ile birlikte konuşmayı izleyen o davetlilerin bazıları şöyle:

Alan Gross: Küba’da küçük bir Yahudi topluluğu için internet erişimi sağlamaya çalışırken 2009’da tutuklanan Alan Gross, Küba ile yakınlaşma çerçevesinde geçen ay serbest bırakılmıştı.

Scott Kelly: Houston’lı olan Kelly astronot. Gelecek martta bir yıl süreyle yörüngede kalacağı görev için uzaya gönderilecek.

Malik Bryant: Chicago’lu olan 13 yaşındaki Bryant Noel Baba’ya tatillerde güvenlik istediğine dair mektup yazmıştı. Bir kâr amaçlı olmayan kuruluş mektubu Kuzey Kutbu’na yollamak yerine Beyaz Saray’a gönderdi.

RUSYA: ABD TEK LİDER DEĞİL

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Obama’nın Kongre’de yaptığı konuşmasını eleştirerek, “ABD dünyanın tek lideri değil. Bunun böyle olamayacağını er veya geç kendileri de anlayacak” dedi. Lavrov, “ABD, Irak’taki problemleri çözmek için koalisyon oluşturdu. Sorunlar yerinde sayıyor. Ardından Suriye’de IŞİD ile mücadele için yine ABD liderliğinde yeni koalisyon ilan edildi. Netice orada da ortada. ABD’nin dar çaplı koalisyonlar yerine tüm dünya ülkelerinin görüşüne kulak vermek gerektiğini, geniş çaplı işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu anlaması gerek” ifadesini kullandı.